Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia de urmas a mamei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia de urmas a mamei

Tatal meu a decedat in anul 2006 (el a beneficiat de pensie din cadrul asigurarilor de stat si pensie de veteran de razboi). In urma acestui eveniment , mama mea a facut demersurile necesare pentru pensie de urmas. Mentionez ca la vremea respectiva ea beneficia de pensie de agricultor la limita de varsta, avea atunci 76 ani. I-a fost fost acordata pensia de urmas din cadrul asigurarilor de stat si pensia de sotie de veteran de razboi.
Intrebarea mea este: in acest caz , nu trebuia sa i se mentina si pensia de agricultor?
Pensia de asigurari sociale pentru agricultori este o pensie suportata tot din sistemul public iar in sistemul public nimeni nu poate beneficia de doua sau mai multe categorii de pensie. Ca sotie de veteran de razboi mama dvs. primeste o indemnizatie, nu o pensie.
Mama dvs. putea doar sa opteze pentru cea mai avantajoasa pensie, potrivit art. 74 din Legea nr. 19/2000.

ART. 74
Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea