Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie 24 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie 24 ore

Cand pot sa depun o demisie cu 24 de ore? Exista asa ceva?
Nu exista asa ceva ... fie solicitati incetarea c.i.m. prin demisie care poate fi cu sau fara preaviz , fie solicitati incetarea c.i.m. cu acordul partilor - caz in care nu se acorda preaviz.

Demsia fara preaviz este psoibila in doua situatii:
- angajatorul renunta total la termenul de preaviz

- angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

art.81 C.mun.:
(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
(2) Angajatorul este obligat sa inregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.
(6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.