avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1807 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Plafonare contributie CAS Feb 13
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Plafonare contributie CAS Feb 13

Buna ziua,
Avand in vedere ca s-a aprobat salariul mediu aferent anului 2013 la valoarea 2223 lei iar legea intra in vigoare cu data de 25 februarie, cum plafonam corect contributia CAS aferenta lunii Feb 13? De pe 1 - 24.02 calculam la salariul de anul trecut si incepand cu 25.02 la salariul de anul acesta, sau calculam direct pe toata luna la valoarea 2223? Am vazut ca nici DUKIntegrator nu s-a modificat cu noua valoare iar eu azi trebuie sa intocmesc statul de plata.
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Iohana27 , utilizator 10:07, 1 Martie 2013
Pana la urma la cat ati plafonat CAS-ul?
L-am plafonat la valoarea 2223 dupa ce am intrebat o firma de consultanta. Raspunsul lor a fost:"Interpretarea noastra este ca la finele lunii, cand faci calculul contributiilor, se aplica noua lege. Daca salariul s-ar calcula zilnic, atunci ar fi un argument sa spui ca in fiecare zi aplici salariul mediu din ziua respectiva, dar nu e cazul."
Pentru luna ianuarie 13 mi-au trimis un raspuns de la ANAF in care se precizeaza ca se plafoneaza la valoarea din anul 2012, deci nu trebuie rectificativa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu mediu brut pe economie 2012 mirelanicola.72 mirelanicola.72 Buna dimineata! ati putea sa-mi spuneti care este valoarea salariului mediu brut pe economie pentru anul 2012? Multumesc! (vezi toată discuția)
Salariu mediu brut pe 2013 gratziela gratziela Buna seara. Am rugamintea sa imi clarificati urmatoarea problema.Daca legea bugetului pe 2013 a intrat in vigoare in 25 febr 2013, atunci noul salariu mediu ... (vezi toată discuția)
Baza calcul cas la cm severina severina Buna ziua , in urma publicarii in MO a legii bugetului asig sociale , s-a modificat sal mediu la 2223 lei , care se fol si la calc CAS din medical ... (vezi toată discuția)