Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program de lucru

buna ziua! lucrez la o intr de stat(membru sindicat) , patru schimburi a sase ore de L--V ! mi s-a modificat programul de lucru (ex:LMM-lucrez,J-liber,VS-lucrez.....) fara act aditional semnat la CCM,CIM,fara acordul meu! va rog sa-mi spuneti , ce se poate face in aceasta privinta?
aryy, utilizator
Programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului, conform art.117 C.mun.

Asadar, Codul muncii nu cere acordul sau consultarea salariaţilor pentru stabilirea programului de muncă şi a modului de repartizare a acestuia pe zile.

Programul pe ture ar trebui mentionat in c.i.m. ...
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc !