Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Programul de lucru al bugetarilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Programul de lucru al bugetarilor

Lucrez in doua schimburi...8-16 si 14-22...angajatorul poate modifica programul astfel incat sa lucrez schimbul 1 in loc de schimbul 2 si invers? Adica daca sunt planificat schimbul 1 poate sa ma bage de serviciu schimbul 2? Daca da...ce trebuie sa semnez si cu cat timp inainte trebuie sa mi se aduca la cunostinta? Care este baza legala pentru aceasta schimbare de ture si un ce conditii este posibila? Ce documente trebuie sa intocmeasca angajatorul in acest caz? Multumesc!
Art.117 C.mun. dispune ca, programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului.

Prin urmare, in privinta stabilirii programului de munca si a modului de repartizare a acestuia pe zile angajatorul nu are decat obligatia de a aduce aceste chestiuni la cunostinta salariatilor si de le afisa la sediul angajatorului.