Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul medical si programul de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul medical si programul de lucru

Buna ziua.Am concediu medical intre 5-14 decembrie.In acest timp aveam 4 ture de servici a cate 8 ore fiecare,doar sambata si duminica.Cand am sunat la servici si am intrebat cand sa ma prezint mi s-a prezentat un nou program in care sefa mea mi-a luat 2 ture de servici din concediul medical si mi le-a mutat pe 18 si 19 decembrie,deci dupa terminarea concediului.Au dreptul sa faca asta si ce anume au de castigat?
Potrivit art.117 C.mun., programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului.

In privinta stabilirii programului de munca si a modului de repartizare a acestuia pe zile angajatorul nu are decat obligatia de a aduce aceste chestiuni la cunostinta salariatilor si de a le afişa la sediul sau.