Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Neacordarea asigurarii de viata la Cetelem
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Neacordarea asigurarii de viata la Cetelem

Buna ziua,
Situatia noastra este urmatoarea: tatal meu a luat un credit de la Cetelem in martie 2010 pentru care i-au facut si asigurare de viata. El era bolnav pe atunci iar in luna mai a aceluiasi an a decedat. Am facut dosarul pentru onorarea asigurarii dar a fost respins pe motiv ca el era deja bolnav la momentul semnarii contractului de credit. In continuare ne-au spus ca trebuie sa preluam noi rata (urmasii) si ne-au scos bineinteles asigurarea. Acum, dupa 2 ani si 9 luni de cand tatal meu a decedat, ei inca trimit adrese si notificari pe numele lui, il cer la telefon si il ameninta cu biroul de credit (este adevarat ca uneori mai intarziem cu rata dar nu mai mult de 26 de zile - in functie de pensia mamei). Este foarte deranjant si tulburator pentru noi sa raspundem la telefon si de fiecare data ei sa ceara sa vorbeasca cu tata. Oare este legal ca ei sa-i fi facut asigurarea si apoi sa nu o onoreze? Nu au transferat creditul pe numele nostru desi asa ar fi normal, nu? Am cerut reesalonarea creditului cu o rata mai mica dar au refuzat. Ma puteti oare ajuta cu un sfat?
Va multumesc anticipat!
va sugerez sa trimiteti certificatul de deces in copie si sa solicitati sa fie mentionat in sistem pentru ca toti operatorii sa poata avea aceasta informatie
Transferarea creditului pe numele mostenitorilor nu se poate face "automat" ci prin participarea persoanei/nelor pe numele careia se transfera datoria(creditul restant).Incercati totusi o negociere de esalonare mai avantajoasa, cu alternativa de a transfera creditul la alta institutie financiara.(pe piata sunt destule oferte in acest sens)
In acest caz asiguratorul este indreptatit sa nu acorde despagubiri pentru deces, acesta fiind cauzat de o boala existenta inainte de incheierea politei de asigurare de viata.In ceea ce priveste disconfortul creat cu notificarile pe numele tatalui, va trebui sa instiintati unitatea creditoare despre decesul acestuia punand la dispozitie documente care sa ateste acest lucru si sa solicitati modificarea in baza de date a datelor de contact.