Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sediu social SRL fara succesiune ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sediu social SRL fara succesiune ?

Buna ziua,

As dori sa stiu daca se poate pune sediul social un imobil fara succesiune, 2 proprietari, sot si sotie, sotul a decedat, a ramas sotia care insa nu a facut succesiunea iar fica acesteia doreste sa isi deschida un SRL cu sediul social la acel imobil.
Se poate fara succesiune ?

Va multumesc !
Pentru stabilirea sediului social al unei societatii trebuie sa se incheie un contract in acest sens. Partile contractului sunt proprietarii de drept ai imobilului si societatea prin reprezentantul ei legal. Proprietarii de drept sunt cei inscrisi in Cartea Funciara, nu pot transmite dreptul de folosinta asupra imobilului alte persoane care legal nu au acest atribut, indiferent de calitatea lor.
Sotia/mama este de acord ca fica sa foloseasca casa ca si sediu social pentru SRL si sotia/mama este inscrisa in cartea funciara alaturi de sot (decedat).
Teoretic este necesar acordul tuturor proprietarilor la incheierea unui contract de comodat / inchiriere, insa se poate incheia contractul si numai cu mama care este inscrisa in C.F. Luati in considerare ca exista riscul sa dati de un functionar "mai zelos" si sa va refuze ca nu aveti acordul tuturor proprietarilor. Cand depuneti dosarul sa aveti la dumneavoastra si o copie dupa certificatul de deces al tatalui.