Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concesiune teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concesiune teren

Va rog sa-mi dati un sfat in urmatoarea problema:
Am in proprietate o constructie dar terenul pe care se afla este in proprietatea primariei. Ce ma sfatuiti sa fac......sa depun cerere pentru concesionare teren aferent constructiei la primarie sau pot sa beneficiez de alte drepturi asupra terenului datorita dreptului de proprietate pe care il am asupra cladirii (e o magazie din caramida de aprox. 250 mp)
Va multumesc,
Depinde de situaţia concretă. Există un drept de superficie? Există un drept de folosinţă? Oricare dintre cele două sunt preferabile dreptului de concesiune, care poate fi constituit pe cel mult 45 de ani, în timp ce dreptul de superficie este constituit pe toată durata existenţei construcţiei, putînd fi transmis odată cu aceasta.
claudiabutisca a scris:

Va rog sa-mi dati un sfat in urmatoarea problema:
Am in proprietate o constructie dar terenul pe care se afla este in proprietatea primariei. Ce ma sfatuiti sa fac......sa depun cerere pentru concesionare teren aferent constructiei la primarie sau pot sa beneficiez de alte drepturi asupra terenului datorita dreptului de proprietate pe care il am asupra cladirii (e o magazie din caramida de aprox. 250 mp)
Va multumesc,

Cum ati dobandit dreptul de proprietate asupra constructiei? ce scrie in titlul de proprietate referitor la teren? Ce dezmembramant al dreptului de proprietate asupra terenului va este transmis prin act?