avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concesiune teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concesiune teren

Va rog sa-mi dati un sfat in urmatoarea problema:
Am in proprietate o constructie dar terenul pe care se afla este in proprietatea primariei. Ce ma sfatuiti sa fac......sa depun cerere pentru concesionare teren aferent constructiei la primarie sau pot sa beneficiez de alte drepturi asupra terenului datorita dreptului de proprietate pe care il am asupra cladirii (e o magazie din caramida de aprox. 250 mp)
Va multumesc,
Cel mai recent răspuns: ContSters42249 , utilizator 16:34, 18 Februarie 2009
Depinde de situaţia concretă. Există un drept de superficie? Există un drept de folosinţă? Oricare dintre cele două sunt preferabile dreptului de concesiune, care poate fi constituit pe cel mult 45 de ani, în timp ce dreptul de superficie este constituit pe toată durata existenţei construcţiei, putînd fi transmis odată cu aceasta.
claudiabutisca a scris:

Va rog sa-mi dati un sfat in urmatoarea problema:
Am in proprietate o constructie dar terenul pe care se afla este in proprietatea primariei. Ce ma sfatuiti sa fac......sa depun cerere pentru concesionare teren aferent constructiei la primarie sau pot sa beneficiez de alte drepturi asupra terenului datorita dreptului de proprietate pe care il am asupra cladirii (e o magazie din caramida de aprox. 250 mp)
Va multumesc,


Cum ati dobandit dreptul de proprietate asupra constructiei? ce scrie in titlul de proprietate referitor la teren? Ce dezmembramant al dreptului de proprietate asupra terenului va este transmis prin act?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunuri din domeniul public luiza2008 luiza2008 :)Buna ziua, Va rog sa imi raspundeti la o intrebare,daca se poate: poate exista un drept de superficie in ceea ce priveste bunurile din domeniul public? Va ... (vezi toată discuția)
Contractul de concesiune munteanu mihaela munteanu mihaela buna ziua. am o mica nelamurire. in situatia in care concesionez un teren proprietate privata a statutului(primariei),am posibilitatea de a cumpara terenul ... (vezi toată discuția)
Drept de proprietate gaab gaab Problema mea sta in felul urmator: actuala sotie (deci cea de-a doua) a cumparat un teren ,iar propietare sunt cele doua fete majore pe care le are din ... (vezi toată discuția)