Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Decizie suspendare pentru CIC tata - 1 luna
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Decizie suspendare pentru CIC tata - 1 luna

Buna ziua,
Potrivit art. 11 din OUG 111/2010, actualizata, si HG 52/2011, actualizata, tatal are dreptul sa solicite intrarea in concediul de crestere copil pentru cel putin 1 luna din perioada totala pentru care s-a optat.
Intrebarea mea este: conform carui articol din Codul muncii i se face suspendarea contractului de munca pentru acest caz? Acelasi articol ca si in cazul mamei (adica 51 (1) a)?
Are cineva sa-mi dea un exemplu de decizie de suspendare pentru acest caz?

Multumesc.
buna dimineata
v-ati raspuns singur, da...art 51 al.1 ...iar eu spun ca este lit.c
ettorebariton a scris:
...v-ati raspuns singur, da...art 51 al.1 ...iar eu spun ca este lit.c

1. In art.51(1), lit.c) este vorba de concediul paternal care este cu totul altceva decat CCC care poate fi luat de oricare din parinti.

2. Corect este art.51(1), lit.a) din Codul muncii, in cazul oricaruia dintre parinti care solicita CCC.

MarcelaS:

S.C.________________________SRL
Sediul_________________________
RC: ___________ CUI: __________
Tel:__________________________

DECIZIA nr. _______/______________

Avand in vedere cererea dnei/dlui ____din data de ___ prin care solicita suspendarea contractului individual de munca in vederea efectuarii concediului pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani;
In baza OUG nr.111/2010, privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor.
In temeiul prevederilor art. 51(1), lit. a) din Codul muncii,

Administratorul SC_____SRL, dl/dna _____,

DECIDE:

1. Contractul individual de munca nr. ____/___ incheiat cu dna/dl ___ CNP _________
se suspenda pe perioada concediului pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani, incepand cu data de ____.
2. Prezenta decizie se va comunica, in copie, sub semnatura, salariatei/salariatului.
3. Inspectorul de resurse umane va duce la indeplinire prezenta decizie.

ADMINISTRATOR,

Data comunicarii ______________
Semnatura
salariatei/salariatului ____________

Buna ziua! Sunt din Braila si ieri am aflat de la doamnele de la Directia Muncii faptul ca mama nu are dreptul sa faca cerere de concediu fara plata pentru luna a 12-a sau sa se reintoarca la munca dat fiind faptul ca tatal nu a stat o luna in concediu cu copilul, ci i se cere s restituie banii si atat. Si daca mama se intorcea la servici in luna a 10 tot o penalizau luandu-i indemnizatia pe luna a 9-a. ESTE STRIGATOR LA CER. Mama este lasata fara bai pentru o luna si daca vrea sa munceasca in luna a 12-a i se opresc banii pe luna a 11-a , si tot asa pana la luna a 8-a. SUNTEM INTR-O SITUATIE DISPERATA. Asa au interpretat cei de la braila HG 52/2011 art 4 indice 1, alin. 6. Va rugam sa ne ajutati cu o parere vis a vis de corectitudinea acestei legi. Mamei i se interzice sa munceasca pentru o luna. ca daca se duce la munca i se cer inapoi banii pe luna anterioara si tot asa. sper ca m-am facut inteles.