Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Probleme CASCO Allianz
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Probleme CASCO Allianz

Buna ziua.Am avut un accident cu o masina evaluata destul de scump,56 000 euro,la Allianz,anul trecut in decembrie..Masina avea casco la Allianz.Am depus toate actele,s-a facut dosar totul in regula..a durat ceva mai mult cu devizul de la Porche,devizul pare ca depaseste valoarea de reparatie si ar fi dauna totala.Din cauza sumei mari,cei de la Allianz au trimis initial dosarul la anti frauda,pe 15 ianuarie.Au studiat,nu au gasit nimic ciudat iar pe 5 februarie l-au trimis la daune spre lichidare.Intre timp inspectorul de dauna a terminat tot cu devizul si astazi a trimis dosarul la sediul central Allianz,unde in mod normal ar fi trebuit sa fie dus la un inspector lichidator.Numai ca,in seara asta cand am sunat am avut surpriza sa aflu ca dosarul meu a fost luat iar de la lichidare si pus dinnou pt cercetari suplimentare.
Intrebarea mea este: cat timp au ei dreptul asta legal sa-l cerceteze?Timp infinit?Mi s-a zis ca legal au voie sa-l cerceteze 3 luni.Eu am insa o obiectie aici.Si anume : contractul CASCO este un contract de asigurare FACULTATIV si eu stiam ca in cazul acestor contracte singurele reguli aplicabile sunt cele inscrise in polita si doar acelea.Iar pe polita mea scrie clar ca despagubirea trebuie sa se faca in maxim 15 zile lucratoare dupa ce a fost dat ultimul document cerut de Asigurator".Asa este sau nu?
As dori de asemenea sa apelez la un avocat specializat in litigii cu Societatile de Asigurari mai ales pe probleme de CASCO.Multumesc mult!
Ati depus si cererea de despagubire? Acesta este ultimul document ce se depune in dosarul de dauna si de la care curge termenul de 15 zile.
Nu am depus.As putea depune doar cand dosarul meu ar ajunge la un inspector lichidator.Sau pot depune ceree de despagubire si acum?Dar nu va ajunge probabil niciodata pt ca ei pot sa-l tina la verificari suplimentare si 2 ani.Ce pot face in aceasta situatie?
M-am interesat,si este vb de Ordinul 11/2007 art 36 din normele CSA.Se aplica doar in cazul politelor RCA.
Intrebarea mea : care este termenul in care societatea de asigurari poate sa faca cercetari asupra accidentului?Nestipulandu-se nici un termen in contract inseamna ca acest termen poate fi nesfarsit?