Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit amortizare contabila / amortizare fiscala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

amortizare contabila / amortizare fiscala

Sintetizând prevederile legislative din luna aprilie a anului 2009 prin care se aduc
modificari Codului fiscal, precum si H.G. nr. 44/2004, începând cu data de 1 mai 2009, diferentele din reevaluare aferente reevaluarilor efectuate dupa data de 1 ianuarie 2004 se impoziteaza la momentul înregistrarii cheltuielii lunare cu amortizarea mijlocului fix, valoarea elementului impozabil (i.e. element similar veniturilor impozabile) fiind reprezentat de amortizarea aferenta diferentei din reevaluarile mijlocului fix efectuate dupa data de 1 ianuarie
2004.

[ link extern ]

Caz:

valoare initiala 80.000
amortizare 30.000
v. ramasa 50.000
durata ramasa 30 ani

valoare reevaluata 60.000 la 31.12.2004

Va rog sa-mi spuneti care este noua valoare lunara a amortizarii si care este partea nedeductibila.

Eu ma prapadesc cu calculele si pot lua in considerare pareri si pareri....

Va multumesc.

Herra_, utilizator
:flowersblue: o sa merg luni la finante
am gasit:

Din punct de vedere fiscal Rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuata dupa data de 1 ianuarie 2004, care sunt deduse la calculul profitului impozabil prin intermediul amortizarii fiscale sau al cheltuielilor privind activele cedate si/sau casate, se impoziteaza concomitent cu deducerea amortizarii fiscale, respectiv la momentul scaderii din gestiune a acestor mijloace fixe, dupa caz.

Adica:

Capitalizarea surplusului din reevaluare = valoarea amortizarii dupa reevaluare – valoarea amortizarii inainte de reevaluare