avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit amortizare contabila / amortizare fiscala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

amortizare contabila / amortizare fiscala

Sintetizând prevederile legislative din luna aprilie a anului 2009 prin care se aduc
modificari Codului fiscal, precum si H.G. nr. 44/2004, începând cu data de 1 mai 2009, diferentele din reevaluare aferente reevaluarilor efectuate dupa data de 1 ianuarie 2004 se impoziteaza la momentul înregistrarii cheltuielii lunare cu amortizarea mijlocului fix, valoarea elementului impozabil (i.e. element similar veniturilor impozabile) fiind reprezentat de amortizarea aferenta diferentei din reevaluarile mijlocului fix efectuate dupa data de 1 ianuarie
2004.

[ link extern ]

Caz:

valoare initiala 80.000
amortizare 30.000
v. ramasa 50.000
durata ramasa 30 ani

valoare reevaluata 60.000 la 31.12.2004

Va rog sa-mi spuneti care este noua valoare lunara a amortizarii si care este partea nedeductibila.

Eu ma prapadesc cu calculele si pot lua in considerare pareri si pareri....

Va multumesc.


Ultima modificare: Vineri, 1 Martie 2013
Herra_, utilizator
Cel mai recent răspuns: Herra_ , utilizator 18:00, 2 Martie 2013
:flowersblue: o sa merg luni la finante
am gasit:

Din punct de vedere fiscal Rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuata dupa data de 1 ianuarie 2004, care sunt deduse la calculul profitului impozabil prin intermediul amortizarii fiscale sau al cheltuielilor privind activele cedate si/sau casate, se impoziteaza concomitent cu deducerea amortizarii fiscale, respectiv la momentul scaderii din gestiune a acestor mijloace fixe, dupa caz.

Adica:

Capitalizarea surplusului din reevaluare = valoarea amortizarii dupa reevaluare – valoarea amortizarii inainte de reevaluare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reevaluare cladire decembrie 2009 lory_g lory_g Cum trebuia inregistreaza in contabilitate reevaluare unei cladiri in decembrie 2009: cost achizitie (2006) 176 693 lei amortizare ... (vezi toată discuția)
Rata amortizare lunara dupa reevaluare florip florip Buna ziua, In urma unei reevaluari la o valoare mai mare a unei cladiri, ce se intampla cu rata amortizarii lunare, care implicit va fi mai mare, este ... (vezi toată discuția)
Reevaluare Izanka Izanka Am o intrebare : Cu ocazia unei reevaluari valoarea cladirii a majorat. Dupa aceasta majorare valoarea justa este plus trebuie platita impozit profit sau nu? (vezi toată discuția)