Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Soldul contului 1065 la microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Soldul contului 1065 la microintreprindere

buna ziua. o soc.care in anul 2010 a fost platitoare de impozit pe profit si care avea in patrimoniu 2 mijloace fixe la care li s-a facut reevaluare la 31.12.2010.in 01.01.2011 a trecut la micro-impozit pe venit.din 01.01.2011 lunar s-a facut nc 105=1065 200lei
Avea obligatia ca cei 200 lei pe care i-a inregistrat lunar sa-i si impoziteze cu 3 % trimestrial(600x3%=18lei,impozit ce trebuia platit??)

Ce se intampla cu soldul din 1065??
Aici intervin 2 reglementari separate: Ordinul 3055/2009 si Codul fiscal.

Potrivit Ordin 3055/2009:

8.2.5. Reguli de evaluare alternative

(3) Surplusul din reevaluare inclus în rezerva din reevaluare este capitalizat prin transferul direct în rezerve (contul 1065 "Rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare"), atunci când acest surplus reprezintă un câştig realizat.
În sensul prezentelor reglementări câştigul se consideră realizat la scoaterea din evidenţă a activului pentru care s-a constituit rezerva din reevaluare. Cu toate acestea, o parte din câştig poate fi realizat pe măsură ce activul este folosit de entitate. În acest caz, valoarea rezervei transferate este diferenţa dintre amortizarea calculată pe baza valorii contabile reevaluate şi valoarea amortizării calculate pe baza costului iniţial al activului.

Ati optat sa inteleg pentru varianta inreg in 1065 pe măsură ce activul este folosit de entitate. Si astfel lunar veti inregistra suma in 1065.

Iar daca ati aplica Cap II din Codul fiscal, adica ati plati impozit pe profit:

Art 22

(5^1) Prin excepţie de la prevederile alin. (5), rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuată după data de 1 ianuarie 2004, care sunt deduse la calculul profitului impozabil prin intermediul amortizării fiscale sau al cheltuielilor privind activele cedate şi/sau casate, se impozitează concomitent cu deducerea amortizării fiscale, respectiv la momentul scăderii din gestiune a acestor mijloace fixe, după caz

Pentru ca nu aplicati impozit pe profit, nu impozitati cu 3%.

Soldul contulu 1065:

Ordin 3055 pct 124: (8) Nicio parte din rezerva din reevaluare nu poate fi distribuită, direct sau indirect, cu excepţia cazului în care activul reevaluat a fost valorificat, situaţie în care surplusul din reevaluare reprezintă câştig efectiv realizat.
mersi. deci in momentul in care vinde mijlocul fix atunci se impoziteaza si acel surplus din reevaluare. corect?
lucica21, utilizator