Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Majorare capital social
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Majorare capital social

Buna ziua

La un SRL se poate majora capitalul social din surplusul din reevaluare inclus in rezerva din reevaluare, cont 1068, atunci cand surplusul reprezinta un castig realizat (activ reevaluat si vandut)?
Daca da, se plateste sau nu impozit pe dividende?
Multumesc anticipat
din cite am inteles , ati avut un activ reevaluat , cu reeval inregistrata in contul 1068, pe care l-ati vandut
La vanzarea acestuia trebuia redusa si suma din 1068. Nu inteleg cum a mai ramas totusi in cont .
Mijlocul fix a fost reevaluat in anul 2005 si dif.de reevaluare a fost contabilizat la ct.105. In anul 2008 am vandut activul si concomitent diferenta din reevaluare a fost trecut la ct.1068 (alte rezerve- surplus de reevaluare) . Ex.
Vanzare mijloc fix 461= 7583 370 lei
scoatere din evidenta: % = 212 360
2812 60
transfer dif.de reevaluare la rezerve
105= 1068 310
Ordin nr.3055/2009 art.12 alin3 "Surplusul din reevaluare inclus în rezerva din reevaluare este capitalizat prin transferul direct în rezerve, atunci când acest surplus reprezinta un câstig realizat.
În sensul prezentelor reglementari câstigul se considera realizat la scoaterea
din evidenta a activului pentru care s-a constituit rezerva din reevaluare. Cu toate
acestea, o parte din câstig poate fi realizat pe masura ce activul este folosit de
entitate. În acest caz, valoarea rezervei transferate este diferenta dintre
amortizarea calculata pe baza valorii contabile reevaluate si valoarea amortizarii
calculate pe baza costului initial al activului. "
si alin. (8) "Nicio parte din rezerva din reevaluare nu poate fi distribuita, direct sau
indirect, cu exceptia cazului în care activul reevaluat a fost valorificat, situatie în
care surplusul din reevaluare reprezinta câstig efectiv realizat"
In anul 2008 era in vigoare Ordinul 1752/2005 art.111 alin.3
Sper ca am facut corect inregistrarile, si din acest surplus din revaluare am vrea sa majoram capitalul social.
legea 31/90 rep :
Art. 221
Societatea cu răspundere limitată îşi poate majora capitalul social, în modalităţile şi din sursele prevăzute de art. 210.
Art. 210
(3)Diferenţele favorabile din reevaluarea patrimoniului vor fi incluse în rezerve, fără a majora capitalul social
Din aceste motive, consider ca nu se poate majora capitalul social din rezerva de reevaluare

In alta ordine de idei, as aminti si prevederile codul fiscal :
ART. 19
Reguli generale
La stabilirea profitului impozabil se iau în calcul şi alte elemente similare veniturilor şi cheltuielilor potrivit normelor de aplicare.
12. norme
Exemple de elemente similare veniturilor:
- rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, potrivit prevederilor art. 22 alin. (5) şi alin. (5 ^1) din Codul fiscal;
(5 ^1) Prin excepţie de la prevederile alin. (5), rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuată după data de 1 ianuarie 2004, care sunt deduse la calculul profitului impozabil prin intermediul amortizării fiscale sau al cheltuielilor privind activele cedate şi/sau casate, se impozitează concomitent cu deducerea amortizării fiscale, respectiv la momentul scăderii din gestiune a acestor mijloace fixe, după caz.

norme:

Art. 22 al. 5 ^1

57^2. Nu intră sub incidenţa prevederilor art. 22 alin. (5^1) din Codul fiscal rezervele reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuată după data de 1 ianuarie 2004, existente în sold în contul "1065" la data de 30 aprilie 2009 inclusiv, care au fost deduse la calculul profitului impozabil. Aceste rezerve se impozitează la momentul modificării destinaţiei acestora potrivit prevederilor art. 22 alin. (5) din Codul fiscal.

57^3. Nu intră sub incidenţa prevederilor art. 22 alin. (5^1) din Codul fiscal partea din rezerva din reevaluarea mijloacelor fixe efectuată după data de 1 ianuarie 2004, dedusă la calculul profitului impozabil prin intermediul amortizării fiscale până la data de 30 aprilie 2009 inclusiv, şi care nu a fost capitalizată prin transferul direct în contul 1065 “Rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare” pe măsură ce mijloacele fixe au fost utilizate. Această parte a rezervei se impozitează potrivit prevederilor art. 22 alin. (5) din Codul fiscal.

De asemenea, nu intră sub incidenţa prevederilor art. 22 alin. (5^1) din Codul fiscal rezerva din reevaluarea mijloacelor fixe efectuată după data de 1 ianuarie 2004, aferentă mijloacelor fixe transferate în cadrul operaţiunilor de reorganizare, potrivit legii, la momentul scăderii din gestiune a acestora la persoana juridică ce efectuează transferul, în condiţiile în care rezerva respectivă este preluată de societatea beneficiară, prevederile art. 22 alin. (5^1) aplicându-se în continuare la societatea beneficiară.

Multumesc pentru raspuns, asa m-am gandit si eu.
Numai ca , Ordinul 3055/2009 la art12 alin(8) scrie "Nici o parte din rezerva din reevaluare nu poate fi distribuita, direct sau indirect cu exceptia cazului în care activul reevaluat a fost valorificat, situatie în care surplusul din reevaluare reprezinta câstig efectiv realizat" .
Rezulta de aici ca numai surplusul din revaluare ramas fara obiect poate fi distribuit, direct sau indirect actionarilor.

Stabilirea modalitatilor de utilizare a surplusului din reevaluare a inceput in anul 2006 cand legea 516/2006 a dat posibilitatea societatilor pe actiuni si societatilor in comandita pe actiuni sa isi majoreze capitalul social cu diferentele favorabile din reevaluarea patrimoniului social. Aceasta solutie a fost permisa numai pana la data de 31.ian.2007.