Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Diferente din reevaluare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Diferente din reevaluare

o clădire a fost reevaluată în anii 2010 şi 2013, la 31 decembrie 2014 a fost văndut. Diferenţa de preţi din reevaluare este de 75.900 lei.
Se impozitează sau nu conform Codului Fiscal?
Eu nu am inteles situatia. As putea doar sa fac speculatii.
Bună ziua !
o clădire a fost reevaluată în anii 2010 şi 2013, la 31 decembrie 2014 a fost văndut. Diferenţa de preţi din reevaluare este de 75.900 lei.
Se impozitează sau nu conform Codului Fiscal?
La 31 decembrie 2010 reevaluat :
212=105 86.000lei
6811=2812 4.320 am.nedeductibil fiscal
105=1065 4.320
La 31 decembrie 2013 reevaluat
2812=212 4.320
212 = 105 -3.680
6811 =2812 2.100 am. nedeductibil
La 31 dec.2014 vandut
4111= / 200.000
/ = 212 78.000

105 = 1065 75.900 Se impoziteaza?
ART. 22 Provizioane şi rezerve
(5^1) Prin excepţie de la prevederile alin. (5), rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuată după data de 1 ianuarie 2004, care sunt deduse la calculul profitului impozabil prin intermediul amortizării fiscale sau al cheltuielilor privind activele cedate şi/sau casate, se impozitează concomitent cu deducerea amortizării fiscale, respectiv la momentul scăderii din gestiune a acestor mijloace fixe, după caz.

Norme metodologice
ART. 22 al. 5^1
57^2. Nu intră sub incidenţa prevederilor art. 22 alin. (5^1) din Codul fiscal rezervele reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuată după data de 1 ianuarie 2004, existente în sold în contul "1065" la data de 30 aprilie 2009 inclusiv, care au fost deduse la calculul profitului impozabil. Aceste rezerve se impozitează la momentul modificării destinaţiei acestora potrivit prevederilor art. 22 alin. (5) din Codul fiscal.
57^3. Nu intră sub incidenţa prevederilor art. 22 alin. (5^1) din Codul fiscal partea din rezerva din reevaluarea mijloacelor fixe efectuată după data de 1 ianuarie 2004, dedusă la calculul profitului impozabil prin intermediul amortizării fiscale până la data de 30 aprilie 2009 inclusiv, şi care nu a fost capitalizată prin transferul direct în contul 1065 "Rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare" pe măsură ce mijloacele fixe au fost utilizate. Această parte a rezervei se impozitează potrivit prevederilor art. 22 alin. (5) din Codul fiscal.
De asemenea, nu intră sub incidenţa prevederilor art. 22 alin. (5^1) din Codul fiscal rezerva din reevaluarea mijloacelor fixe efectuată după data de 1 ianuarie 2004, aferentă mijloacelor fixe transferate în cadrul operaţiunilor de reorganizare, potrivit legii, la momentul scăderii din gestiune a acestora la persoana juridică ce efectuează transferul, în condiţiile în care rezerva respectivă este preluată de societatea beneficiară, prevederile art. 22 alin. (5^1) aplicându-se în continuare la societatea beneficiară.