Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Tratament fiscal dif.reevaluare cladire vanduta
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Tratament fiscal dif.reevaluare cladire vanduta

Buna ziua,
in 2001 s-a cumparat o cladire , valoare de inventar 49.100, amortizare 1.227/an.
- prima reeval. 2004 s-a inregistrat 212- 105 26.782
- a doua reeval: 2007 s-a inreg. 212- 105 52.969
- a 3 reeval. 2010 , s-a inreg. 105 -212 4193
Total sold 105 : 75.558, iar in toti acesti ani s-a inregistrat in contab.amortizarea initiala de 1.227 lei / an.
Imobilul a fost vandut in decembrie 2011.Va rog sa ma ajutati cu tratamentul fiscal al soldului 105, daca toata suma trebuie considerata venit impozabil.
Va multumesc!
Cod fiscal:

ART. 22 Provizioane şi rezerve

(5^1) Prin excepţie de la prevederile alin. (5), rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuată după data de 1 ianuarie 2004, care sunt deduse la calculul profitului impozabil prin intermediul amortizării fiscale sau al cheltuielilor privind activele cedate şi/sau casate, se impozitează concomitent cu deducerea amortizării fiscale, respectiv la momentul scăderii din gestiune a acestor mijloace fixe, după caz.

Norme:

ART. 22 al. 5^1

57^2. Nu intră sub incidenţa prevederilor art. 22 alin. (5^1) din Codul fiscal rezervele reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuată după data de 1 ianuarie 2004, existente în sold în contul "1065" la data de 30 aprilie 2009 inclusiv, care au fost deduse la calculul profitului impozabil. Aceste rezerve se impozitează la momentul modificării destinaţiei acestora potrivit prevederilor art. 22 alin. (5) din Codul fiscal.

57^3. Nu intră sub incidenţa prevederilor art. 22 alin. (5^1) din Codul fiscal partea din rezerva din reevaluarea mijloacelor fixe efectuată după data de 1 ianuarie 2004, dedusă la calculul profitului impozabil prin intermediul amortizării fiscale până la data de 30 aprilie 2009 inclusiv, şi care nu a fost capitalizată prin transferul direct în contul 1065 "Rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare" pe măsură ce mijloacele fixe au fost utilizate. Această parte a rezervei se impozitează potrivit prevederilor art. 22 alin. (5) din Codul fiscal.

De asemenea, nu intră sub incidenţa prevederilor art. 22 alin. (5^1) din Codul fiscal rezerva din reevaluarea mijloacelor fixe efectuată după data de 1 ianuarie 2004, aferentă mijloacelor fixe transferate în cadrul operaţiunilor de reorganizare, potrivit legii, la momentul scăderii din gestiune a acestora la persoana juridică ce efectuează transferul, în condiţiile în care rezerva respectivă este preluată de societatea beneficiară, prevederile art. 22 alin. (5^1) aplicându-se în continuare la societatea beneficiară.

Deci suma trebuia sa se impoziteaze in 2011 si se trecea in D101 la Elemente similare veniturilor.
Ioan Petru Butariu, Contabil
nu inteleg ,cum sa se impoziteze 105 in cazul scoaterii din evidenta ?
In cazul meu am facu reevaluare pe baza indicelui de inflatie si am facut urmatoarele inregistrari pt o cladire din 1999
212=105 -4500
105=281-250
Sold 105 -4250 lei
Anul acesta voi vinde acea cladire si intentionam sa inregistrez pt inchidere 105:
105=106(alte rezerve )
Cum vine impozitarea lui 105 ?Puteti sa imi explicati si mie ?Unde am gresit ?