avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1810 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita firma cesionata - poprire pe ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita firma cesionata - poprire pe conturile fostului administrator

Buna ziua,

In 2008 am luat un imprumut ca si persoana juridica la o banca garantat cu bilet la ordin scadent in 2009 si avalizat de mine(persoana fizica) in calitate de unic administrator si un imobil(ferma).
La scadenta nu s-a putut achita acest credit si a fost executata silit firma prin scoatere la licitatie a fermei(vanzarea nu a fost finalizata deoarece nu s-a gasit niciun cumparator).
Tot in 2009 aceasta firma a fost cesionata cu tot cu datorii, dar cu toate acestea in luna februarie am primit instiintare de executare silita, si ulterior poprire pe contul de salariu.
Se poate sa fiu eu executata silit, nu ar trebui sa raspunda noul administrator?
Va rog sa imi dati solutii in acest sens.
Exista un termen limita pana pot depune o plangere pentru a-mi fi ridicata poprirea de pe conturi?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: heavenz , utilizator 09:37, 2 Martie 2013
Avalizarea ca persoana fizica inseamna garantarea cu bunurile personale. Deci banca nu se indreapta spre noul administrator, ci spre persoana care a garantat creditul, adica dumneavoastra.
Se poate face contestatie la executarea silita, in termen de 15 zile de la comunicare.
nu am nimic pe numele meu...
in aceasta situatie contestatia ce sanse ar avea ?
Ideea este ca nu imi amintesc sa fi semnat asa ceva insa pot verifica acest lucru cu un test grafologic ?
Ultima modificare: Vineri, 1 Martie 2013
heavenz, utilizator
Am sa grupez toate intrebarile aici, pentru ca s-au adunat si v-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati ajuta cu cateva raspunsuri la aceste intrebari!


In aceasta situatie contestatia ce sanse ar avea ?
Ideea este ca nu imi amintesc sa fi semnat asa ceva insa pot verifica acest lucru cu un test grafologic ?
Termenul de contestatie de 15 zile - ele sunt calendaristice sau lucratoare ?
Am citit tot aici pe forum si am vazut ca in termen de 3 ani de la data instiintarii de infintare a popririi , ea se prescrie , este adevarat ? Adica dupa 3 ani totul va inceta si poprirea o vor retage ? este vorba de o suma foarte mare tin sa mentionez..




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate "muta" executarea silita pe numele altei persoane? heavenz heavenz Am luat un imprumut ca si persoana juridica la o banca garantat cu bilet la ordin scadent in 2009 si avalizat de mine(persoana fizica) in calitate de unic ... (vezi toată discuția)
Datorie firma vasile12 vasile12 Firma mea este un srl si are o datorie la banca. Executarea silita se extinde si la administrator, sau numai la imobilele si conturile firmei? (vezi toată discuția)
Contestatie executare MariS19 MariS19 buna, ma poate ajuta cineva cu un sfat referitor la o contestatie la executare. Sunt garant avalist, s-a incuviintat inceperea executarii impotriva mea in ... (vezi toată discuția)