Forum Discuţii juridice Executare silită Executare dubioasa
Discuție deschisă în Executare silită

Executare dubioasa

Buna. As dori sa stiu daca un imobil, respectiv casa, poate face obiectul executarii silite, in conditiile in care imobilul respectiv a fost instrainat, pe baza unui contract de vanzare-cumpare, care a fost depus la Primarie?
Adica daca contractul de vz-cump poate fi atacat, :frantic:persoana care a cumparat casa, nefacand demersurile pt intabulare.
Nu stiu daca are importanta, dar nu e vorba de vreo banca, ci de partea civila a unui proces penal#-o.
Cand a fost facuta instrainarea? Inaintea inceperii executarii silite sau dupa?In general notarul noteaza contractul, in CF , nu partea.
avvalentina, utilizator
a fost facuta inainte
Noul proprietar trebuie sa verifice ce figureaza la Cartea Funciara, imobilul a iesit din patrimoniul vanzatorului " executat" silit.
Daca imobilul a fost vandut legal, prin act autentic, nu face obiectul executarii silite, insa se poate cere revocarea actului de vanzare, ramane de vazut cu ce sanse. Daca se putea anticipa rezultatul procesului penal si se dovedeste si complicitatea tertului la crearea starii de insolvabilitate.. posibil sa reuseasca.
Daca noul proprietar nu si-a intabulat dreptul de proprietate, dreptul sau nu este opozabil partilor, deci nici creditorului urmaritor, astfel ca imobilul poate fi executat silit ca si cand ar fi in patrimoniul debitorului. Chiar daca noul proprietar isi intabuleaza dreptul dupa notarea somatiei emise de executorul judecatoresc, el ramane obligat catre creditor, in limita pretului platit pentru imobil.