Forum Discuţii juridice Executare silită Executare dubioasa
Discuție deschisă în Executare silită

Executare dubioasa

Buna. As dori sa stiu daca un imobil, respectiv casa, poate face obiectul executarii silite, in conditiile in care imobilul respectiv a fost instrainat, pe baza unui contract de vanzare-cumpare, care a fost depus la Primarie?
Adica daca contractul de vz-cump poate fi atacat, :frantic:persoana care a cumparat casa, nefacand demersurile pt intabulare.
Nu stiu daca are importanta, dar nu e vorba de vreo banca, ci de partea civila a unui proces penal#-o.
Dar daca imobilul nu a fost intabulat nici pe debitor( doar autorizatia de contruire a fost pe numele lui), are vreo importanta? Poate fi intabulat de creditor? Costurile pt intabulare de cine vor fi suportate?