avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Urmarire penala - abuz organ de ancheta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Urmarire penala - abuz organ de ancheta

Am un caz de cercetare penala in care am o relatie tare rea cu politistul...
In ciuda faptului ca sunt complet nevinovat am avut numeroase scantei cu acesta ...Mereu sunt chemat telefonic la sectie unde se repeta fara sfarsit aceleasi intrebari...Ca sa fiu mai simpatic am raspuns ceva de genul:" asa cum am mai declarat in declartiile anterioare de 2 ori declar si acum..." ,moment in care politistul mi-a luat foaia mi-a rupt-o si m-a "rugat" sa mai scriu o declaratie... Am parasit fara nici o alta declaratie sediul politiei ca apoi intalnindu-ma cu politistul sa-i spun ca de acum relatia noastra se va desfasura in scris si numai cu duble exemplare pt fiecare.. Au mai trecut 7 luni , a venit politistul in vizita si , deoarece am facut o oarecare pace cu acesta am avut o convorbire decenta. Cand m-am deplasat din incapere , ampentru a aduce niste acte, politistul era cu pistolul scos , i-l prezenta fiului meu de 7 ani. care a ramas impreuna cu politistul in incaperea initiala. Doresc sa fac plangere pentru acest comportament abuziv care de indata a continuat cu vechile texte..genul "am sa te agat" am sa-ti fac dosar..."si altele .
l
Interbare
1 la ce articol se incadreaza fata de prezentare a armei avand in vedere ca l-am si filmat2
la ce articol incadreaza antepronuntarea si amenintarea..(in acest dosar eu am caliatate de parte vatamata)
3 ce sfaturi imi dati?
Daca l-ati filmat la dvs. acasa, trimiteti-i un CD cu inregistrarea. Atat! Cat traieste el, nu va mai avea nimic impotriva dvs.

Nu gasesc nimic ...incadrare juridica.

Ruperea declaratiei, comportamentul neadecvat sunt cam imposibil de demonstrat.

Nu sunteti obligat sa va prezentati la politie pt. nici o declaratie. E dreptul dvs. sa declarati ceva ori sa nu declarati. Puteti sa declarati ca - nu aveti nimic de declarat cu privie la faptele care vi s-au adus la cunostinta. Puteti sa va schimbati declaratia pe tot parcursul procesului penal si de cate ori doriti dvs. Pana la urma urmei este declaratia dvs. Si nu sunteti obligat sa va prezentati la politie ori de cate ori doreste politistul, ci doar atunci cand primiti o citatie legala .
Poliţiştii....ce sunt ei ? Prin definiţie, ar trebui să ne fie îndrumători, apărători,
sfătuitori, prieteni. Aşa ar trebui ! Însă, ce sunt ei de fapt ? Răspunsul, poate fi găsit
în imediata noastră apropiere, la ştirile serii, cu o cadenţă aproape exactă de 48 ore,
sau pe site-urile ce abundă de relatări de la plătitori de t.v.a. abuzaţi, bruscaţi sau
bătuţi de cei care ar trebui să-i slujească.
Acum cinstit, nu-i uşor să fii poliţist în România, măcar doar prin prisma
vieţii ingrate şi lipsită de respect pe care aceştia o duc, fiind huliţi şi înjuraţi
încontinuu, chiar dacă nu-şi dau, sau se prefac că nu-şi dau seama de asta.
Partea cea mai proastă, e că, odată uns poliţist, omul care în multe cazuri pînă
atunci promitea să fie om, s-a compromis, devine altcineva şi altceva,
Dumnezeu ştie ce anume din programa lor educaţională îl schimbă într-atât.
De o ferocitate şi violenţă ce frizează uneori fantasticul în acordarea de amenzi
şi pedepse după cum îl taie capul, stai şi te întrebi:
"Unde oare am greşit, ajungând ca, pe banii, timpul şi munca mea să fiu obligat
să suport obrăzniciile, abuzurile şi lipsa de bun simţ a unor specimene care,
nu doar că nu produc nimic pe pământ, dar mai şi pretind că ei sunt legea ?"
Cum se face că eu trebuie să demonstrez că nu port vina stâlcită în P.V.-ul lui,
şi nu invers, adică el să demonstreze acea vină, sau presupusă vină ?
De unde le vine ura asta împotriva oamenilor ?
Li se trasează cumva sarcină în şedinţele cu comandanţii lor să fie cât mai violenţi
şi brutali ?
Multe articole şi luări de cuvânt din partea poliţiei, pretind respect şi sprijin acestora,
dar oare chiar nu realizează că respectul şi sprijinul invocat trebuiesc să fie reciproc,
să nu zic că ar trebui să fie mai pregnante dinspre ei ?
Cum aş putea să respect o specie cu care fiecare contact avut se finalizează mereu
în termeni insultativi, ilogici, într-o limbă moartă, de lemn, fără urmă de înţelegere
şi omenie din partea acestei specii ?
Întrebări..întrebări...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pistol scos de politist in fata min or de 7 ani wolfususro wolfususro Am un caz de cercetare penala in care am o relatie tare rea cu politistul... In ciuda faptului ca sunt complet nevinovat am avut numeroase scantei cu ... (vezi toată discuția)
Politisti deviati grav de la conduita profesionista wolfususro wolfususro Am un caz de cercetare penala in care am o relatie tare rea cu politistul... In ciuda faptului ca sunt complet nevinovat am avut numeroase scantei cu acesta ... (vezi toată discuția)
Pot fi acuzata de instigare? nicoleta92 nicoleta92 In urma cu ceva timp mergeam pe strada cand un anumit individ s-a dat la mine in sensul ca mi s-a adresat nepoliticos m-a luat in brate i-am cerut sa ma lase ... (vezi toată discuția)