Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Denigrarea ºi dezinformarea pe internet postat sub ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Denigrarea ºi dezinformarea pe internet postat sub forma de mesaj/e.mail/comentariu la adresa unei persoane fizice/juridice.

Buna seara
Daca poate cineva sa ma ajute cu o informatie:
Cineva posteaza pe internet intr-un ziar anumite comentarii denigratoare la adresa unui administrator de firma.
Cum pot si unde sa ma adresez pentru o plangere referitor la postarea respectiva? si ce impact are aceasta plangere ?
Dacă știți cine este persoana autorului puteți sesiza instanța civilă pentru obținerea despăgubirilor materiale și/sau morale de la acesta.
Eventualele despăgubiri materiale vor trebui să fie dovedite de către D-voastră, iar cele morale vor fi apreciate de către instanță în concret, în funcție de prejudiciul moral pe care l-ați suferit prin acele postări.
Nu este vorba de o plangere, ci de o sesizare a instantei de judecata civila care va analiza cazul dvs.
Pentru a sesiza instanta trebuie sa faceti o sesizare scrisa si sa achitati taxele judiciare de timbru catre stat la momentul in care veti depune cererea la instanta de judecata pentru a incepe procesul.
Trebuie sa stiti si cuantumul daunelor materiale si morale pe care le solicitati.
Daca nu reusiti cu plangerea/sesizarea, rugati adminul ziarului(care detine IP-ul celui care posteaza) sa stearga acele comentarii, cat si pe viitoarele, mai ales ca in politica oricarei publicatii exista reguli, una dintre ele specifica neatacul/jignirea altor persoane de catre alti postatori.