Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Exista incompatibilitate?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Exista incompatibilitate?

Administratorul blocului in care locuiesc este si directorul unei firme de construcții. Se accepta acest lucru? Nu sunt incompatibilitate cele 2 funcții. Menționez ca toate lucrările care s-au realizat in acest bloc au avut ca firma de construcții firma dlui administrator iar fondul nostru de reparații a fost permanent umflat
Multumesc
Problema pe care o ridicati D-voastra, privind "incompatibilitatea", nu prea sta in picioare, si dece? Ca orice investitie este supusa aprobarii AG a Proprietarilor, sau este dispusa de Comitetul executiv si aprobata de presedinte. Orice lucrare de o amploare mai mare se solicita oferte de la mai multe firme, si firma care este mai acceptabila se va contracta.
Intr-o astfel de situatie nu se poate pune problema incompatibilitati ci doar 'conflictului de interese'se poate pune in discutie,,,
Manole Dumitru, utilizator
Nu este vorba de incompatibilitate, vinovati de aceasta situatie sunt presedintele si comitetul pentru ca permit aceste lucrari, administratorul este doar angajat al asociatiei de proprietari, el nu poate sa ia decizii pentru dumneavoastra, el doar executa ceea ce trebuie facut !!
Daca se pune problema numai a faptului ca administratorul este si patronul firmei cu care s-au facut lucrarile de reparatii in condominiul dv., ar fi vorba de conflict de interese.
Multumesc
Daca a fost organizata o selectie de oferte si firma administratorului a avut oferta cea mai buna si com executiv a hotarat efectuarea reparatiilor cu acea firma orice nu este nici un conflit de interese.