Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nu mai vreau sa il primesc in casa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nu mai vreau sa il primesc in casa

Buna am si eu o dilema si asi dori sa ma indrumati,sa stiu ce pot face.La divort ne-am inteles ca tatal copiilor sa ia fetita o data la doua saptamani(pentru weekend)si sa vada baietelul la domiciliul meu duminica o ora.Mentionez ca la data divortului baietelul avea doar o luna si catava zile,fetita 5 ani si 7 luni.O perioada a fost ok,la un moment dat s-a iscat o cearta mai urata intre el si mama mea, eu si copii locuim cu ea.Din acel moment eu nu am mai vrut sa il primesc in casa,pentru linistea copiilor dar nu i-am interzis sa vada baietelul,in schimb cat a fost cald ieseam in parc cu cel mic si il vedea,acum ca este frig nu l-a mai vazut aproape deloc si tot ma preseaza sa il primesc in casa,dar chiar nu mai vreau sa intre in casa.CE POT FACE sa nu mai fiu obligata sa il primesc???dar totusi sa il poata vedea pe cel mic,sub nici o forma sa il ia la el (am inteles ca nu are dreptul sa il ia pana la varsta de 2 ani).Mai mentionez ca eu am revenit la locul de munca si lucrez inclusiv sambata si duminica(program de 4 schimburi)deci nu prea sunt acasa cand are drept de vizita,copii raman in grija mamei cat sunt eu la servici.Va rog din suflet sa ma indrumati spre o rezolvare cat mai buna.
mioara_burlacu a scris:

Buna am si eu o dilema si asi dori sa ma indrumati,sa stiu ce pot face.La divort ne-am inteles ca tatal copiilor sa ia fetita o data la doua saptamani(pentru weekend)si sa vada baietelul la domiciliul meu duminica o ora.Mentionez ca la data divortului baietelul avea doar o luna si catava zile,fetita 5 ani si 7 luni.O perioada a fost ok,la un moment dat s-a iscat o cearta mai urata intre el si mama mea, eu si copii locuim cu ea.Din acel moment eu nu am mai vrut sa il primesc in casa,pentru linistea copiilor dar nu i-am interzis sa vada baietelul,in schimb cat a fost cald ieseam in parc cu cel mic si il vedea,acum ca este frig nu l-a mai vazut aproape deloc si tot ma preseaza sa il primesc in casa,dar chiar nu mai vreau sa intre in casa.CE POT FACE sa nu mai fiu obligata sa il primesc???dar totusi sa il poata vedea pe cel mic,sub nici o forma sa il ia la el (am inteles ca nu are dreptul sa il ia pana la varsta de 2 ani).Mai mentionez ca eu am revenit la locul de munca si lucrez inclusiv sambata si duminica(program de 4 schimburi)deci nu prea sunt acasa cand are drept de vizita,copii raman in grija mamei cat sunt eu la servici.Va rog din suflet sa ma indrumati spre o rezolvare cat mai buna.

Daca la divort v-ati inteles sa ia copilul si acum nu mai vreti depinde daca are un act scris sau nu.
Daca are act scris poate recurge la forta de constrangere a statului.
Daca nu are act scris s-a pacalit si nu a avut nici inspiratia sa consulte un avocat pentru a avea anumite asigurari.

Incercati sa rezolvati problema gasind o modalitate in care sa nu mai fie necesar sa vina acasa la mama dvs.
In caz contrar veti tot avea probleme si stres...
In primul rand cred ca ar trebui sa lamuriti cine nu se intelege mai mult cu fostul sot. Mama d-voastra sau chiar d-voastra!! Cred ca un divort, in momentul in care sunt implicati doi minori dintre care unul are o luna , este extrem de dureros si solicita o mama peste orice limita. Am inteles ca lucrati in 4 schimburi, ceea ce presupun ca situatia financiara in care va aflati nu este deloc roz, ba chiar din contra... un motiv in plus sa acumulati progresiv resentimente fata de fostul sot. Probabil mama d-voastra este extrem de nemultumita de situatia actuala in care trebuie dintr-o data sa isi vada fata pe care o credea "realizata" si la casa ei cu familie si copii, singura si epuizata. Ea insasi se afla intr-o situatie grea, la o anumita varsta sa fie nevoita sa aiba grija de doi copii mici si sa-si consoleze si imbarbateze fata. Din pacate , in situatia aceasta fiecare se gandeste doar la el, mai putin la copii, ei ar trebui sa fie pe primul plan. Ceea ce nu ati mentionat in povestea d-voastra este modul in care s-a purtat tatal copiilor cu acestia, ma rog, cu fetita caci baietelul e f mic.I cazul in care acesta s-a implicat in tot ceea ce tine de grija, educatie, bani etc. nu este justificat sa-l tineti departe de copii cu scuza ca nu mai vreti sa-l primiti in casa. Dupa parerea mea este doar o modalitate de a va razbuna atat d-voastra cat mai ales mama d-voastra care a fost pusa intr-o situatie pe care probabil ca nu a visat-o vreodata. Daca nu intelege si nu accepta ca acesti copii vor avea nevoie mai ales cand vor creste de tata, atunci nu cred ca va face nici d-voastra si nici copiilor vreun bine, chiar va face rau. Este de asemenea incomod si stresant dupa servici ,care vad ca este f solicitant incat nu aveti liber nici in weekend, sa va puneti cu copii pe drumuri sa va dati intalnire prin cofetarii si locuri publice fie vara fie iarna. Sfatul meu este sa Incercati sa vorbiti cu mama d-voastra si daca va iubeste si vrea sa fiti linistita alaturi de copii d-voastra, sa gasiti o solutie, poate sa plece la plimbare sau la vreo prietena timp de cateva ore in zilele cand stabiliti de comun acord cu fostul sot sa vina in vizita. Cred ca asa, in timp ,veti putea avea o "comunicare" civilizata cu fostul sot , iar copii isi vor crea o legatura cu tatal lor fara prezenta la propriu a mamei d-voastra .In felul acesta si d-voastra veti fi mai putin tracasata si tot pe fuga, si cine stie, in timp poate va veti putea reface viata fiind linistita in ce priveste trecutul....
Draga mamica. Dupa parerea mea, orice problema intre oamenii maturi nu trebuie sa "atinga" un copil. Cu atat mai mult cu cat spuneti ca aveti 2 copii. Este de preferat ca cei mici sa fie tinuti cat mai departe de problemele parintilor.. cel mai ideal lucru este sa il lasati sa-si vada copii, mama sa nu mai intervina in conflicul dintre d-voastra si sot, si sa va purtati ca doi prieteni adevarati pentru fericirea copiilor. mi se pare ca a fi cat mai civilizat, chiar si intr-o relatie care nu merge este un lucru esential. succes si o primavara cat mai frumoasa ! daca va iubitii copii invatati sa iertati !

[pe forum nu scriem cu majuscule, multumesc]
gi-jane2, moderator
Mai multe aspecte:

1. Daca instanta a hotarat ca tatal sa-si poata vizita copilul, trebuie sa-i permiteti.
2. Daca munciti 7 zile pe saptamana, probabil ca ar fi fost mai oportun ca acesti copii sa ramana tatalui si nu bunicii.
3. Tatii traiesc de cele mai multe ori tragedii, practica judiciara oferind in mai toate siituatiile copiii mamelor (in orice circumstante).
4. Din cele relatate de dumneavoastra, tatal nu face abuz si nici nu cere mai mult decat ce ia fost oferit de instanta.

Probabil ca sunt subiectiv...dar am fost alaturi de un tata ce si-a pierdut copiii in instanta dupa ce nevasta lui a fugit cu un italian. Aceasta, dupa un an de zile ia luat si copiii printr-o hotarare definitiva. A fost distrus. Avea o situatie materiala excelenta, nu fusese el cel ce parasise familia, copiii isi doreau sa ramana cu el...cu toate astea, instanta de la curtea de apel din Pitesti a dat copiii mamei...INCREDIBIL...
Chiar daca a dat instanta minorul mamei mai exista si calea executarii silite care poate esua intr-un fel sau altul...si avocatii pot avea un rol activ...
Adica nu s-a terminat...pentru ca si faza de executare silita este o continuare a procesului intr-un fel sau altul...si nu se stie niciodata cand se termina astfel de...procese...
Depinde insa si ce vor minorii intr-un astfel de caz...

Dupa parerea mea cel mai important lucru in astfel de situatii il constituie imprejurarea de fapt unde se afla copilul si ce si-ar dori acesta ( acesta fiind aspectul cel mai important si nu ceea ce considera instanta...sau dupa cum considera...aceasta...)