Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda administrativa si cheltuielile judiciare pot fi ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda administrativa si cheltuielile judiciare pot fi platite in rate?

Copilul meu minor in varsta de 16 ani, i s-a intocmit dosar penal la varsta de 15 ani, pe seama, ca a alergat pe holul scolii in pauza si s-a izbit de o invatatoare. Aceasta a formulat o plangere prealabila, pentru a fi minorul tras la raspundere penala. Prin rezolutia procurorului,dupa 6 luni, in aceiasi zi, organele de cercetare penala al politiei, au dispus inceperea urmaririi penale a minorului. Pana la urma procuratura ajunge la concluzia, sa i se aplice minorului o sanctiune cu caracter administrativ-amenda. Dispune: scoaterea de sub urmarire penala a invinuitului, aplicarea unei amenzi cu caracter administrativ de 200 lei, si cheltuieli de judecata 300 lei suportate de faptuitor (din care 200 reprezinta onorariul avocatului din oficiu).
Intrebarea mea este: Daca se poate plati in rate amenda si cheltuielile de judecata. Minorul are 16 ani, fiind elev si nu are venit, iar amenda se refera faptuitorului, care nu are nici cea mai mica logica, deoarece sa obtina un minor de varsta lui venit din cate stiu este infractiune.
Amenda poate fi suportata de catre parintele lui sau totorele lui legal.
Ma intereseaza daca se poate plati in rate? Si cum?