Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de gaj cota-parte indiviza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de gaj cota-parte indiviza

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea problema: am un contract de vanzare cumparare, respectiv, x impreuna cu sotia sa y au cumparat o locuinta compusa din 1 camere de locuit cu o suprafata utila de 32,81 mp precum si cota indiviza de 5 % din suprafata de folosinta comuna a imobilului. Sotul x poate sa dispuna de cota sa parte din locuinta, respectiv sa incheie un contract de gaj? Acesta s a obligat sa puna gaj cota sa parte pentru contituirea unei obligatii fata de un anume creditor. Ma puteti ajuta cu un model de contract? cota-parte a sotului cum se calculeaza ? va multumesc!
Nu are o cota parte, e o proprietate devalmasa.
Va multumesc pentru raspuns!