Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sentinta irevocabila se mai poate intoarce???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sentinta irevocabila se mai poate intoarce???

buna seara!

inca din 2007 am avut un proces in instanta
pana la urma s-a terminat
valoarea mefiind mai mare de 1miliard-am inteles ca nu se mai face apel ci ramane doar in cele 2instante
adica judecatoria si tribunalul
intrebarea mea este:
in ambele am castigat,
de fapt li s-a respins celeilalte parti si deci ei au pierdut

dupa cate am inteles aceste hotarari ar fi definitiva si irevocabila-asa cum scrie pe ultima sentinta.
pana aici toate bune si frumoase....dar am inteles ca ei ar mai avea 2cai de atac?
care ar fi ele? cui s-ar adresa? si se mai poate schimba o sentinta definitiva si irevocabila???? - ca nu mai am somn...

va multumesc frumos!!!

ps. ca la noi in tara orice e posibil si in loc sa ma bucur ma tot gandesc ce ar mai putea face!#-o
Hotararile judecatoresti irevocabile pot fi atacate cu contestatie in anulare si/sau revizuire, pentru motivele strict si limitativ prevazute in Codul de procedura civila (art. 317-art. 328).

La noi in tara "este posibil orice" dar admiterea acestor cai extraordinare de atac este posibila extrem de rar!
ar mai fi 2 cai extraordinare de tac-contestatia in anulare si revizuirea dar din cate am inteles eu ca hotararea este din 2007 s-a cam dus termenul pentru exercitarea acestor doua cai de atac., dar cum a zis si colege mea in Romania se poate intampla orice, asa scrie in cati dar in practica e un haos total
nu dai foarte multe amanunte, dar poti face o cerere la CEDO daca ti s-a incalcat dreun drept.
In Romania nu mai ai nici o cale.
multumesc
multumesc.

ma scuzati daca am fost cam "saraca in detalii"
practic procesul l-am inceput in 2007 si s-a terminat mai acu pe 13 feb 2009
pentru mine e buna sentinta
deaceea intrebam daca se mai poate schimba ceva
dar na..dupa cate vad e greu....

ma gandeam ce cai ar mai putea ei sa mai atace

si ce termen au aceste 2 cai de atac?
la ce termen trebuie facute?

mii de multumiri....
ca vreau in sfarsit sa ma bucur si tot auzisem ca procesul nu se incheiase si ca ar mai putea ataca cumva...

un week-end placut va doresc!
care este obiectul dosarului dvs. sunt de exemplu hotarari judecatoresti care nu au putere de lucru judecat.De ex. rezolutiunea contractului de vanzare cumparare cu cluza de intretinere .