Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... tainuirea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

tainuirea

Buna ziua! tainuirea este o infractiune complexa?..avand in vedere ca are un obiect juridic complex - lovind in patrimoniu in principal si in justitie in secundar.
daca da, atunci care este elementul care apartine altei infractiuni absorbit in tainuire?
( prin definitie infractiunea complexa presupune un element sau o circumstanta care prin ea insasi constituie infractiune)
Daca ne dati definitii din oarece tratate in care se afirma ca tainuirea loveste in principal in patrimoniu si in secundar in justitie, cititi cu atentie 221 c.pen si incercati sa lecturati tratate de drept penal ....incepand de la Tanoviceanu, Dongoroz s.a.m.d., autori consacrati.
Tratatul este al domnului profesor Dobrinoiu, nu cred ca se incadreaza in categoria "oarece tratate". am citit cu atentie si nu am inteles, daca intelegeam nu mai intrebam aici.
Daca voi avea ocazia in particular am sa va explic referinta, pe forum imi este greu sa fac aprecieri asupra materialului didactic, dvs nu aveti evident nici o vina, ar fi bine insa sa imi urmati sfatul. Revenind la intrebarea dvs probabil reputatul profesor se refera la elementul esential ce defineste infractiunea de furt, luarea din detentia, posesia cuiva un bun fara consimtamantul acestuia...208 c.pen, tainuirea avand ca element material actiunea de primire, dobandire, transformare , inlesnire a valorificarii bunului de catre autor care la randul sau stie ca acesta provine din savarsirea infractiunii de furt, de exemplu. De aceea tainuirea este o infractiune complexa