Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Contract comodat vs viza flotant
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Contract comodat vs viza flotant

Buna ziua.
Problema mea este urmatoarea.
De 2 ani sunt relocata impreuna cu familia in Brasov.
Stau cu chirie in Brasov de 1 an in acelasi apartament. Pentru a putea inscrie copilul la liceu am solicitat proprietarului sa ne faca (la toti membrii familiei) viza de flotant pe 1 an.
Insa proprietarul a incheiat acum o saptamana contract de comodat cu mine pe o perioada de 6 luni, spunandu-mi ca inlocuieste viza de flotant, si ca este perfect valabil. Contractul de comodat a fost autentificat la notar.

Deci, intrebarea mea este: contractul de comodat tine loc de viza de flotant sau nu?
In baza lui pot inscriecopilul la liceu in Brasov?

Daca nu inlocuieste viza de flotant data de politie, singura ma pot duce la politie sa solicit viza de flotant pentru mine si familia mea sau trebuie sa vina si proprietarul cu noi?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Multumesc pentru acest raspuns detaliat. O zi frumoasa.