avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Contract comodat vs viza flotant
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Contract comodat vs viza flotant

Buna ziua.
Problema mea este urmatoarea.
De 2 ani sunt relocata impreuna cu familia in Brasov.
Stau cu chirie in Brasov de 1 an in acelasi apartament. Pentru a putea inscrie copilul la liceu am solicitat proprietarului sa ne faca (la toti membrii familiei) viza de flotant pe 1 an.
Insa proprietarul a incheiat acum o saptamana contract de comodat cu mine pe o perioada de 6 luni, spunandu-mi ca inlocuieste viza de flotant, si ca este perfect valabil. Contractul de comodat a fost autentificat la notar.

Deci, intrebarea mea este: contractul de comodat tine loc de viza de flotant sau nu?
In baza lui pot inscriecopilul la liceu in Brasov?

Daca nu inlocuieste viza de flotant data de politie, singura ma pot duce la politie sa solicit viza de flotant pentru mine si familia mea sau trebuie sa vina si proprietarul cu noi?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: StefiPop , utilizator 10:27, 8 Martie 2013
Multumesc pentru acest raspuns detaliat. O zi frumoasa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Respingere solicitare prima de relocare excelenta32 excelenta32 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea situatie. Mi-am gasit de munca in Brasov, la mai bine de 400 de km de localitatea in care am ... (vezi toată discuția)
Viza flotant bogdy29 bogdy29 Buna ziua! Daca o persoana care sta in chirie doreste sa obtina viza de flotant, am vazut ca-i trebuie pe langa diferite acte , actul de identitate + ... (vezi toată discuția)