Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxa habitat pentru casa de la tara, desi locuiesc si ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxa habitat pentru casa de la tara, desi locuiesc si platesc la oras

Buna seara,
In prezent locuiesc in Galati, unde platesc taxa de habitat. La tara, in judetul Tulcea am o casa unde ma duc doar una, doua saptamani pe an. Am intrebat la Consiliul Local al comunei din Tulcea daca trebuie sa platesc taxa de habitat desi nu locuiesc acolo, iar raspunsul a fost ca ” indiferent de timpul locuit, chiar si o zi, sunt datoare cu taxa pe un an intreg”. Este legal ? Nu se poate plati doar proportional cu timpul insumat (sa zicem una, doua luni din an)?
Taxa de habitat este ceva nou pt populatie, nu toate primariile au aceasta taxa. Eu va sfatuiesc sa consultati Hotararea Consiliului Local al celor doua primarii, pt a va edifica cum sa beneficiati de scutirea taxei, datorita faptului ca aveti mutatia la una dintre locuintele ce le detineti. Puteti incerca si pe site-ul primarie sa cautati acest HCL, pt ca este public.