Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Aprobare scutire la plata penalitatilor si a ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Aprobare scutire la plata penalitatilor si a dobanzilor aferente impozitului datorat catre bugetul local

Buna seara,

As dori sa stiu daca exista vreun act normativ prin care consiliul local al unei comune poate sa aprobe scutirea de la plata penalitatilor si a dobanzilor aferente impozitelor si taxelor locale datorate de persoanele fizice/juridice de pe raza comunei respective ?
Va multumesc!
La nivel de primarie se numesc HCL-Hotarari ale Consiliului Local, da primaria poate da aceste HCL-uri daca au fost cuprinse in buget cu un an in urma sau daca sunt situatii importante in cursul anului. De exemplu in orasul meu sa dat HCL in 2011, pt anul 2012 unde au fost prevazute scutiri de 25-50% a penalitatilor cu obligatia achitarii debitului. In general aceste HCL sunt publice, uneori publicate pe site, mergeti si intrebati la primaria dvs