Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cautiunea pentru suspendareaa executarii Hot. Jud.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cautiunea pentru suspendareaa executarii Hot. Jud.

Buna
Conform Art. 280. - ''Cererea pentru suspendarea executării*) vremelnice se va putea face fie odată cu
apelul fie deosebit în tot cursul instanţei de apel.
Suspendarea va putea fi încuviinţată numai cu dare de cauţiune, al cărei cuantum îl va fixa instanţa''.

Cutumial vorbind, cam care e procentul acestei cautiuni? Ca idee, in speta e vorba de 16.500 ron.

Multumesc
Cuantumul cautiunii in cazul dumneavoastra este : 1000 lei + 5% din ce depaseste suma de 10.000 ron ( adica 5% din 6500).
Cautiunea care trebuie depusa este in cuantum de 10% din valoarea obiectului cererii sau de 500 ron pentru cererile neevaluabile in bani. (Art. 403 din C. pr. civilă)
In cazul dvs. 1650 lei.
A nu se confunda cautiunea cu taxa de timbru.
Marcel Mihalache, Avocat
Multumesc pentru raspunsul util.

O seara buna