Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am muncit fara sa fiu platit.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am muncit fara sa fiu platit.

Buna seara.am si eu o problema.am lucrat la echipa farul constanta,timp de doi ani,cu contract de munca,iar ultimele 6 luni nu am fost platit.intre timp nu m-am mai dus.Sunt dati in judecata de catre stat,dar au trecut in jur de 3 ani de atunci,si nu ni sa dat niciun semn.Mai am vreo sansa de recuparare?
Echipa Farul Constanta este in insolventa ?
Trebuie sa va inscrieti la masa credala in procedura insolventei.
Veti avea prioritate fata de ceilalti creditori.
Litigiul cu statul nu are nicio legatura cu neplata salariilor ... dvs trebuie sa vedeti daca angajatorul este in insolventa ,,, daca da, atunci sa verificati tabelul definitiv/preliminar al creantelor.
Creditorii care au calitatea de salariati ai debitorului vor fi inregistrati in tabelul creantelor din oficiu, dupa cum rezulta din evidenta contabila.

Art. 3 pct. 10 din Legea nr.85/2006 defineste creantele salariale ca fiind acele “creante ce izvorasc din raporturile de munca dintre debitor si salariatii acestuia, inregistrate din oficiu in tabelul de creante de catre administratorul/lichidatorul judiciar.”
Asadar, inscrierea salariatilor la masa credala nefiind conditionata de inregistrarea vreunei cereri in acest sens.

Iar in cazul in care nu mai stiu absolut nimic,primul pas care ar fii ? de unde ar trebui sa incep demersul?pt ca am tot asteptam sa imi recuperez salariu pe ultimele 6 luni,si am tot asteptat ,dar timpul a trecut ...
Luati legatura cu Administratorul judiciar al Clubului Sportiv FC Farul Constanta, Av. Maria Cazanel numita conform Sentintei Civile nr.4208/COM/28.06.2010 a Tribunalului Constanta, pronuntata de judecatorul sindic in dosarul nr.6194/118/2010.