Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... copil cu alta cetatenie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

copil cu alta cetatenie

Ea are cetatenie romana, cu drept de rezidenta in Anglia, el este cetatean britanic. Sint casatoriti pe teritoriul Romaniei, dar locuiesc si muncesc in Anglia. Au un copil de 2 ani nascut in Anglia, cu cetatenie britanica. Cui ii ramine copilul dupa divort, avind in vedere ca ea vrea sa se intoarca in tara?
multumesc
Cui hotaraste instanta.
Copilul dobandeste si cetatenia mamei.
Av Elena Marcu
elena@sharrom.ro
va multumesc foarte mult pentru promptitudine. Indraznesc sa va mai intreb care instanta? pe teritoriul carei tari poate ea intenta proces? Daca casatoria a avut loc pe teritoriul Romaniei, poate ea intenta proces aici? In cazul in care, in urma unui proces aici copilul ramine la ea, are vreo instanta din Anglia vreo putere asupra acestei decizii?
cu mii de multumiri,
Simina