Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Presedinte asociatie vs presedinte consiliu director
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Presedinte asociatie vs presedinte consiliu director

Buna dimineata! In primul rand vreau sa imi cer scuze daca mai exista aceasta discutie si va rog sa imi dati un link de redirectionare, in cazul in care este.

Mi-a fost respins dosarul la judecatorie pentru infiintarea unei asociatii de voluntariat deoarece:
"să se identifice în Actul constitutiv numele Preşedintelui Asociaţiei, funcţie care este menţionată la art. 20 al. 1 din Statut;"
In Actul Contitutiv am trecut membrii Consiliului Director (Presedinte, Vicepresedinte si Secretar => functie+nume)

Va rog sa imi spuneti care este diferenta dintre cele 2 functii, daca poate fi aceeasi persoana si unde as putea sa il trec.

Va multumesc!
Potrivit og 26 din 2000 privind asociatiile si fundatiile, actualizata, organele unui ong sunt adunarea generala, consiliul director si cenzorul, daca aveti peste 15 membrii cu drept de vot.
Presedintele asociatiei face parte din consiliul director. Nu e un alt presedinte.
Multumesc frumos!