Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... modificare functii membrii Consiliu Director Asociatie ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

modificare functii membrii Consiliu Director Asociatie Non-Profit

Buna ziua,

Este vorba despre o asociatie non-profit infiintata pe baza OG 26/2000.
Problema este urmatoarea. In cursul anului 2007 printr-o Hotarare a Adunarii Generale a Asociatiei s-a hotarat modificarea functiilor membrilor Consiliului Director mentionat in Actul Constitutiv initial. Mentionez ca au ramas aceleasi persoane, li s-au modificat doar functiile. Durata mandatului a ramas aceeasi cu cea mentionata initial. Exista obligativitatea inregistrarii "procesului verbal al sedintei Adunarii Generala a Asociatiei" la Registrul Asociatiilor si Fundatiilor, in conditiile in care la momentul respectiv nu a avut loc o modificare a actului constitutiv?
In conformitate cu prevederile OG nr.26/2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii, actualizata, numai modificarea actului constitutiv sau statutului trebuie inregistrate in Registrul asociatiilor si fundatiilor:
ART. 33
(1) Modificarea actului constitutiv sau a statutului asociaţiei se face prin înscrierea modificării în Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor aflat la grefa judecătoriei în a cărei circumscripţie teritorială îşi are sediul asociaţia, cu aplicarea corespunzătoare a prevederilor art. 8-12.
Avocat FLORENTINA ALBU, Avocat
Nu se face nici o modificare la actul contitutiv, deoarece firma "nu se constituie din nou". Exista o neconcordanta in lege.
Se modifica DOAR statutul, care trebuie sa reflecte noile modificari.

Vei depune la grefa instantei procesul - verbal si statutul actualizat. O taxa de 19 lei.
Atrage atentia grefierei ca termenul trebuie sa fie stabilit in 3 zile, conform legii, in complet special.
Altfel astepti 2 luni.

Alberto Kurtyan
Cred ca trebuie sa cititi mai bine mesajul initial ... nici nu era vorba de modificarea statutului asociatiei, iar potrivit OG nr.26/2000, statutul nu cuprinde componenta nominala a celor dintai organe de conducere, administrare si control ale asociatiei... deci nu are ce sa modifice in statut :)
Mai multa atentie, va rog !
Iata de ce.

Componenta nominala a primelor organe se stabileste in actul constitutiv (vezi art. 6 alin.g).
Adica: Popescu, Ionescu, Vasilescu.
Doar primele organe: celelate, la mandatul al doilea sau al treilea etc. se mentioneaza in statut.

DAR , alcatuirea primelor organe de conducere se stabileste prin STATUT chiar de la inceput.
De exemplu:

Consiliul de conducere poate fi alcatuit din: Presedinte, vicepresedinte, secretar
SAU: Presedinte, 3 vicepresedinti, 2 secretari, 1 trezorier, 2 membri simpli.
SAU: Presedinte, 6 vicepresedinti, 1 secretar, 3 trezoriei, 5 membri simpli.
Acestea sunt FUNCTII.
Se pot face tot felul de combinatii. Nimeni nu interzice includerea directorului executiv, dir. adjunct. si a tot felul de directorasi in consiliul de conducere.

Prin urmare, este vorba de o modificare de STATUT.
Actul constitutiv nu poate fi modificat niciodata. Actul constitutiv este un simplu proces-verbal de constituire. Este absurd sa fie modificat de vreme ce exista statut. Este o neconcordanta in OG 26/2000, art. 21 unde scrie ca intra in competenta adunarii generale modificarea actului constitutiv si a statutului.

Sa nu confundam definitia speciala din dreptul comercial a "actului constitutiv" care este de fapt "statut".

Concluzia: schimbarea statului de functii din consiliul de conducere este o modificare de STATUT nu de act constitutiv.

Alberto Kurtyan

ContSters51068, utilizator