avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2003 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... intampinare la recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

intampinare la recurs

Buna ziua
se mai face intampinare la recursul formulat de recurentul / reclamant daca am facut recurs si eu
instanta de fond a admis numai un capat de cerere
Eu am facut recurs pe un capat de cerere si rclamantul pe celalalt capat de cerere
Prin cerere de recurs am solicitat printre altele si respingerea ambelor capete de cerere dupa rejudecare.
Recursul este pe 304 ind 1
Multumesc
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 23:07, 5 Martie 2013
Se va putea face intampinare la cererea de recurs motivata a partii adverse, spunandu-va parerea in legatura cu motivele de recurs ale acestei parti.
Avand in vedere ca atat dvs cat si reclamantul ati formulat recurs, aveti in aceasta situatie o dubla calitate :
1.- de intimat fata de recursul reclamantului dar si
2.- de recurent avand in vedere recursul promovat de dvs.
Aceeasi situatie o are si partea adversa.
Prin urmare, fata de recursul formulat de reclamant, este necesar sa formulati intampinare, pe calea careia veti combate motivele invocate si veti arata de ce se impune respingerea acestuia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recurs cuziamusia cuziamusia in cererea de recurs (dupa un proces civil pt majorarea pensiei de intretinere), paratul-recurent a cerut casarea sentintei atacate ca netemeinica (a motivat ... (vezi toată discuția)
Care sunt drepturile intimatului in recurs? daniela lavinia daniela lavinia Buna ziua daca dupa ce s-a dat o hotarare judecatoreasca reclamantul deschide actiunea de recurs,intimatul are dreptul la alte cereri in afara de respingere? (vezi toată discuția)
Exceptia de tardivitate invocata in recurs duduionescu duduionescu O societate comerciala a formulat o plangere contraventionala. Intimata (institutie publica) a invocat exceptia tardivitatii plangerii contraventionale. ... (vezi toată discuția)