Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mosteniri succesive
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mosteniri succesive

buna ziua. v-as ruga sa aveti mare rabdare sa-mi cititi mesajul si apoi sa-mi raspundeti. in 1964 s-a cumparat 1000 m patrati teren astfel: baloi elena 500m ,,marinela (fica lui baloi elena ) a cumparat 250m , iar alexandru ( sotul lui marinela ) a cumparat 250 m. in 1973 moare baloi elena, mostenitoare ramanand fica marinela cu 500 +250 =750m. dupa trei luni moare si marinela , mostenitori raman alexandru (sot al marinelei) cu 1/4 si viorel fiu a marinelei si alexandru cu 3/4. viorel dezbate succesiunea si primeste partea in sulta . alexandru se recasatoreste intre timp cu ioana si infiaza fata acesteia (mihaela) . in 1989 moare si alexandru ,mostenitori raman: ioana sotie , viorel fiu , mihaela fica infiata de defunct ... fiul viorel dezbate iar succesiunea si primeste 3/8 sub forma de sulta si 281 m teren pe care il vinde unor vecini . .. acum a murit si viorel iar sotia lui pretinde ca mai are de luat niste pamant dar nu inteleg de unde, defunctul si sotia neavand copii. cea care va scrie aceste randuri este sora prin infiere a decedatului viorel . va rog tare mult sa aveti rabdare si sa-mi spuneti ce ma mai poate astepta de la cumnata mea. nu inteleg cum ar mai putea lua ceva ? va multumesc
atata timp cat succesiunea dupa mama cat si dupa tata s-a dezbatut si iesirea din indiviziune s-a facut, impartindu-se toate bunurile ramase in urma defunctilor, nu mai poate avea pretentii, decat daca exista bunuri care nu au fost impartite.
Sa inteleg ca sotia lui Viorel , cumnata dvs. , acum , dupa ce Viorel (fratele dvs. ) a decedat , pretinde ca ar mai avea drepturi succesorale asupra unor bunuri care i se cuveneau lui Viorel din mostenirea tatalui sau Alexandru ? Poate doar daca exista bunuri care nu au fost cuprinse in masa succesorala la momentul dezbaterii mostenirii lui Alexandru , tatal ...
Carmen Faur, Mediator
va multumesc pt raspuns, dar nu inteleg un lucru :fratele cand a dezbatut succesiunea dupa mama marinela s-a pus intregul pamant (250 m al marinelei prin cumparare +500m prin mostenire de la mama ei ),iar fratele a luat 3/4 fiind fiu. dar partea ce i s-a cuvenit i-a revenit tatalui alexandru ,acesta platindu-i sulta fratelui. pe urma a dezbatut iar succesiune dupa tata si iar si -a luat pamantul in natura. acum cumnata zice ca mai poate cere pamant de la bunica fratelui dar acesta i-a revenit marinelei -mama fratelui unde s-a dezbatut succesiunea. mai poate cere inca o data de la bunica care a decedat acum 40 ani.cred ca ma fac greu inteleasa pt ca sant multe decese.sa ma iertati pt insistenta va multumesc. si inca ceva daca un pamant este atribuit unei parti aceasta urmand sa plateasca sulta celeilalte parti se numeste ca si-a luat dreptul?
BoangherMihaela, utilizator
cumnata dv. nu mai poate cere nimic, bunurile s-au impartit incepand cu averea bunicii.
va multumesc mult.