avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua . bunica cumpara 500 m teren , mama (sg fica a bunicii )cumpara 250 m , tata (sot mama ) cumpara 250 m -deci total 1000 m teren intravilan . moare bunica , dupa 3 luni moare si mama . nepotul bunicii dezbate succesiunea mamei iar in masa succesorala sant trecuti 750 m teren . nepotului i-a revenit cota 3/4 iar tatalui 1/4 .- intrebare ; nepotul mai poate dezbate succesiunea dupa bunica ma refer ca zice c-ar mai avea drept si dupa bunica desii pamantul bunicii a trecut in masa succesorala a ficei bunicii .nu stiu daca m-am facut inteleasa dar va rog frumos sa-mi raspundeti .va multumesc .
Cel mai recent răspuns: adrian444 , utilizator 22:25, 6 Aprilie 2013
Dupa cate spuneti, s au dezbatut ambele succesiuni succesive, adica bunica si mama deodata si s a eliberat un singur certificat de mostenitor! De aceea intrai in masa succesorala 750 mp, caci succesiunea 1 era a bunicii, unde mostenitor unic era mama dvs deci a mostenit cei 500 de mp, iar succesiune 2 in continuarea primei , in masa succesorala a mamei dvs intra 750 mp care se mpart intre dvs si tatal dvs.
Ia sa cititi cu atentia certificatul de mostenitor!
aveti perfecta dreptate -exista un singur cf mostenitor in care sant trecute exact ce ati spus dumneavoastra , inseamna ca este un santaj din partea fratelui eu fiind sora infiata mai tarziu de tatal lui . tata a murit si el s-a dezbatut iar succesiunea dupa tata si acum ma ameninta ca mai are drept dupa bunica . va multumesc pt linistea ce mi-ati adus-o .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune. drepturile sotului supravietuitor mihaela70 mihaela70 buna seara .as dorii sa-mi spuneti daca fratele a decedat si nu are copii , sotia lui poate sa deschida o succesiune dupa bunica fratelui , are vocatie ... (vezi toată discuția)
Anulare act notarial!?!? laura_lupu2002 laura_lupu2002 Buna seara Sotia decedeaza si raman mostenitori sotul supravetuitor si fiica (care nu este trecuta pe numele lui) Fiica merge cu tatal vitreg la notar sa ... (vezi toată discuția)
Mosteniri succesive BoangherMihaela BoangherMihaela buna ziua. v-as ruga sa aveti mare rabdare sa-mi cititi mesajul si apoi sa-mi raspundeti. in 1964 s-a cumparat 1000 m patrati teren astfel: baloi elena 500m ... (vezi toată discuția)