Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Inceput afacere agricultura
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Inceput afacere agricultura

Buna seara si bine v-am gasit.

In viitorul apropiat familia mea va obtine niste bani si ne gandim sa ii investim. Am dori sa ne infiintam o mica cultura de fructe de padure (zmeura si mur). Am pus ochii pe un teren de 1,8 hectare si consider ca e suficient pt inceput. Pe el dorim sa construim si o casa si sa amenajam o mica gradina.Eu as dori si un grajd cu cateva vaci si vreo 20 de gaini.

Nelamuriri:
-pt accesarea unor fonduri europene, trebuie sa am afacerea deja pusa pe picioare?
-cat la suta din investitie trebuie sa pun de la mine?
-ma sfatuiti sa cumpar pamantul si sa il folosesc ca avantaj pt obtinerea unor fonduri, sau sa pastrez banii pt partea mea de investitie si sa cer bani pt el?
-se mai dau fonduri pt tinerii care vor sa se mute in mediul rural?
-unde pot afla informatii necesare atat pt inceperea afacerii cat si pt atragerea de fonduri europene?
-pot primi consultanta gratuita pt inceperea afacerii si pt fondurile europene sau trebuie sa contactez o firma specializata?

Multumesc anticipat.
Daca am postat in rubrica gresita rog moderatorul sa mute subiectul, dar sa ma informeze unde l-a mutat :pleasantry:
Puteti afla informatii descarcand de la adresa [ link extern ]
La prima vedere va incadrati in masura 141 ferme de subzistenta, deoarece pe acelasi teren doriti si gradina proprie si cultura dorita.
Pe site APDRP gasiti conditiile pe care trebuie sa le indepliniti .
Mai jos aveti link-ul pentru calculul suprafetei economice, functie de care veti putea aplica.
Momentan nu se cunoaste daca vor mai fi active masurile anul acesta.
Multumesc frumos.
Scuze am uitat link-ul :)
[ link extern ]