avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silta in cazul unui bilet la ordin avalizat
Discuție deschisă în Executare silită

executare silta in cazul unui bilet la ordin avalizat

am gasit intamplator pe siteul unei judecatorii ca pe numele meu s-a dat o sentinta de executare silita fara sa fiu citat sau sa primesc in scris vreo informare, nimic.
foarte pe scurt:
-am fost asociat intr-o firma de tip srl
-firma a semnat pt o linie de credit
-eu am avalizat un bilet la ordin pe care se pare ca cei de la banca au vrut sa il puna in aplicare.
-mai tarziu am cesionat toate partile sociale
intrebarea este:
-cum este posibil sa nu se emita o citatie?
-exista prescriere in aceste situatii?in ce conditii?
-cum pot obtine o copie dupa dosar?
-Stadiu procesual:fond ce inseamna?

Cel mai recent răspuns: George-Dorian Tanasescu , Executor judecatoresc 10:15, 6 Martie 2013
va intreb daca actiunea in care nu ati fost citat era de :
1. investire ciu formula executorie;
2. incuviintarea executarii silite.
in ambele cazuri judecarea se face in camera de connsiliu si fara citarea partilor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doua cereri de executare pentru aceeasi creanta, deci 2 onorarii pentru executor vio0568 vio0568 Am un Srl. ( eu 90% iar mama mea 10%)In 2006 am contractat o linie de credit pe societate pe care am tot prelungit-o in fiecare an pana in 2010, achitandu-ma ... (vezi toată discuția)
Executare silita- cale de atac sau contestatie mioara2012 mioara2012 Buna ziua! Daca am gasit pe net un dosar de incuviintare executare silita pe numele meu introdus in data de 09.04.2013 , cu o solutie data in 16.04.2013, ... (vezi toată discuția)
declină soluţionarea cauzei poparelu poparelu Buna ziua va rog sa ma ajutati sa inteleg termeni judecatoresti. Am avut un card bancar care am crezut ca am terminat dar nu sa inchis. Am fost trimis in ... (vezi toată discuția)