Forum Discuţii juridice Executare silită executare silta in cazul unui bilet la ordin avalizat
Discuție deschisă în Executare silită

executare silta in cazul unui bilet la ordin avalizat

am gasit intamplator pe siteul unei judecatorii ca pe numele meu s-a dat o sentinta de executare silita fara sa fiu citat sau sa primesc in scris vreo informare, nimic.
foarte pe scurt:
-am fost asociat intr-o firma de tip srl
-firma a semnat pt o linie de credit
-eu am avalizat un bilet la ordin pe care se pare ca cei de la banca au vrut sa il puna in aplicare.
-mai tarziu am cesionat toate partile sociale
intrebarea este:
-cum este posibil sa nu se emita o citatie?
-exista prescriere in aceste situatii?in ce conditii?
-cum pot obtine o copie dupa dosar?
-Stadiu procesual:fond ce inseamna?

va intreb daca actiunea in care nu ati fost citat era de :
1. investire ciu formula executorie;
2. incuviintarea executarii silite.
in ambele cazuri judecarea se face in camera de connsiliu si fara citarea partilor