Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Aducerea unei masini in Romania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Aducerea unei masini in Romania

fiul meu are o masina inmatriculata pe numele lui si este plecat cu ea an strainatate, eu ca fiind tatal lui o pot aduce an tara ???
puteti merge si aduce masina in tara, desigur
nu o sa am probleme la vama an romania??
Daca masina e inmatriculata in Romania atunci nu sunt probleme cu revenirea ei in tara. Doar sa aveti imputernicire de la el ca puteti utiliza autoturismul si documentele masinii in original Insa daca aceasta este inmatriculata in strainatate atunci sunt cateva documente care trebuie intocmite pentru a putea circula cu aceasta pe teritoriul Romaniei.
imputernicirea trebue sa o scot din italia > ca acolo are rezidenta .sau de unde o pot procura ca doar masina e inmatriculata an ro si acum se afla an italia .
mihaitza_jupanu2003, utilizator
:offtopic: Interventie moderator: va rog sa ramaneti la subiectul deja deschis. Multumesc.
mihaitza_jupanu2003 a scris:

fiul meu are 1 masina inmatriculata in romania. actualmente este an strainatate cu masina. intrebare? eu fiind tatl lui o pot aduce inapoi in romania? el neputand veni cu ia. pot avea probleme la vama ??
si daca exista vreo legislatie an acest caz?
multumesc