Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj firma
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj firma

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Prietena mea, casatorita de 20 de ani sa divortat in luna noiembrie 2012.Acum este in proces de partaj.Au ca drepturi comune: un apartament cu 2 camere, o firma la care sotul este si patron si angajat, ea lucreaza intr-o institutie de stat si o masina luata tot pe firma.Apartamentul este trecut ca sediul firmei.Intrebarea este: pentru firma trebuie inceput un alt proces la un tribunal comercial sau se poate face expertiza si tot ce trebuie in acelasi proces in care este trecut apartamentul??Va multumesc!
La partajul foștilor soți nu vor intra bunurile care aparțin firmei. Foștii soți vor împărți doar bunurile comune dobândite în timpul căsătoriei.
Va multumesc pentru raspuns. Dar firma este infiintata in timpul casiciei! Acest lucru nu se ia in calcul?
otto2009, utilizator
Capitalul firmei este compus din părți sociale (la SRL) și acțiuni (la SA). Depinde cine deține acele acțiuni. Dacă ambii soți sunt asociați, deci fiecare are câte un număr de părți sociale aceste pot fi cedate sau cumpărate.
Oricum, bunurile care sunt proprietatea firmei nu are legătură cu partajul soților. Firma are patrimoniul propriu iar cel care are un număr majoritar de părți sociale (sau de acțiuni) în din firmă este cel care controlează practic bunurile din patrimoniul firmei.