Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de cumparare si vanzare auto
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de cumparare si vanzare auto

Buna ziua am o intrebare tatal meu a vandut o masina unei persoane cu o anumita suma de bani problema e ca tatal meu nu e proprietar in acte iar masina a fost vanduta si revanduta pana a ajuns la noi de foarte multe ori pierdanduse orice legatura cu proprietarul din acte.Dupa vanzarea autovehicului a aparut si proprietarul care spune ca a inaintat actele de radiere catre politie urmand ca masina sa fie radiata.Cel care a cumparat masina de la noi e revoltat si spune ca va actiona pe cale juridica sau ca va merge la politie tin sa mentionez ca contractul de cumparare si vanzare a fost scris de mana fara martori are valoarea acest act? Va multumesc anticipat
Actul de mana are valoare, consfinţeşte vânzarea, mai ales în cazul bunurilor mobile, în cazul autoturismelor desigur trebuia încheiat pe formularul tipizat, radiat auto şi înmatriculat pe numele noului dobanditor, însă având în vedere situaţia expusa ar trebui sa luaţi legătură cu vechiul proprietar din acte şi sa rezolvaţi problema cu noul dobanditor.
O întrebare doar: de ce ar trebui încheiat actul pe formularul tipizat?