Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incuviintare purtare nume dupa decesul mamei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incuviintare purtare nume dupa decesul mamei

Poate un tata sa incuviinteze in fata ofiterului starii civile ca un copil recunoscut de el in urma cu 10 ani sa-i poarte numele, fara ca mama sa fie prezenta, intrucat aceasta este decedata?
Daca copilul a fost recunoscut oficial(de la nastere sau in fata unei instante de judecata),puteti solicita in scris ofiterului de stare civila schimbarea numelui,atasand actele doveditoare.
Se va adresa instantei cu cerere incuviintare purtare nume daca a recunoscut copilul la ceva timp de la inregistrarea nasterii sau va cere schimbarea numelui copilului pe cale administrativa daca l-a recunoscut inca de la nastere .

Art. 64
Copilul din afara casatoriei dobandeste numele de familie al aceluia dintre parinti fata de care filiatia a fost mai intai stabilita.
In cazul in care filiatia a fost stabilita ulterior si fata de celalalt parinte, instanta judecatoreasca va putea de incuviintare copilului sa poarte numele acestuia din urma.
In cazul in care copilul a fost recunoscut in acelasi timp de ambii parinti, se aplica dispozitiile art. 62 alin. 2.
Art. 62
Copilul din casatorie ia numele de familie comun al parintilor.
Daca parintii nu au nume de familie comun, copilul va lua numele de familie al unuia dintre ei ori numele lor reunite. in acest caz, numele copilului se va stabili prin invoiala parintilor si se va declara, odata cu nasterea copilului, la serviciul de stare civila. In lipsa unei asemenea invoieli, autoritatea tutelara de la domiciliul copilului va hotara, ascultind pe parinti, daca copilul va purta numele unuia dintre ei sau numele lor reunite.
gi-jane2, moderator
Tatal a recunoscut copilul la nastere dar nu i-a dat si incuviintarea purtarii numelui tot atunci, iar acum refuza sa faca dosar de schimbare de nume pe motiv ca il costa bani. In schimb face reclamatii la primar ca nu este lasat de cei de la starea civila ca minorul sa-i poarte numele, ca el asa a auzit cu urechile lui la televizor ca se poate.
Pe copil in cheama ca pe maica-sa, nu ?
Numai pe cale administrativa ii schimba numele si numai daca si copilul e de acord.
E improbabil sa se schimbe, copilul a fost recunoscut la nastere si parintii atunci au stabilit ce nume sa poarte copilul; decesul mamei nu e motiv sa schimbe numele copilului.
Totusi, depinde de situatia concreta, daca acel copil si-a schimbat locuinta la tata, daca acesta mai are copii, e casatorit etc.