avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1883 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Cum pot cere insolventa ?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Cum pot cere insolventa ?

Buna ziua .
Am un SRL , pe care nu mai am activitate de vreo 2 ani . Nu am datorii la creditori , nici salarii restante , caci nu mai am nici un angajat , dar am datorii mari catre ANAF.
Am vrut sa inchid firma , dar nu pot din cauza impozitelor neplatite .
Pot cere insolventa ?
Cu ce sa platesc lichidatorul , caci nu mai am nimic pe firma ?
Multumesc .
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 08:18, 7 Martie 2013
Aveti dreptul de a cere insolventa daca depasiti pragul prevazut de lege.
Sesizati tribunalul de la sediul firmei.
Multumesc frumos...dar va mai retin putin. ce inseamna pragul prevazut de lege ?
Valoarea - prag reprezinta cuantumul minim al creantei, pentru a putea fi introdusa cererea creditorului (adica fiscul). Azi, aceasta este de 45000 lei.

Dar in cazul dvoastra, potrivit art. 26 din Legea 85/2006, procedura poate incepe pe baza unei cereri introdusa la tribunal de catre debitor (adica firma dvoastra).

Luati legatura cu un practician in insolventa, va spune el ce aveti de facut.


Ultima modificare: Joi, 7 Martie 2013
trandafir2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma cu datorii crisrian crisrian Am un srl care a avut acrtiv de prod si 2 mag alim Pt ca mergea prost am restrins activitatea si am ramas cu un singur pct de lucru mag alim care merge destul ... (vezi toată discuția)
Sfaturi insolventa sau reorganizare? aZu aZu Buna ziua, Am o firma cu datorii la stat de 80.000 ron, din care 25.000 sunt tva si impozit pe profit iar restul penalitati, mentionez ca suntem doi ... (vezi toată discuția)
Inchidere firma suspendata uraru uraru Buna ziua, Am un SRL care a fost suspendat in perioada 2009-2012. Pe perioada suspendarii nu am depus nici un fel de bilant sau declaratie iar din mai.2012 ... (vezi toată discuția)