Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Cum pot cere insolventa ?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Cum pot cere insolventa ?

Buna ziua .
Am un SRL , pe care nu mai am activitate de vreo 2 ani . Nu am datorii la creditori , nici salarii restante , caci nu mai am nici un angajat , dar am datorii mari catre ANAF.
Am vrut sa inchid firma , dar nu pot din cauza impozitelor neplatite .
Pot cere insolventa ?
Cu ce sa platesc lichidatorul , caci nu mai am nimic pe firma ?
Multumesc .
Aveti dreptul de a cere insolventa daca depasiti pragul prevazut de lege.
Sesizati tribunalul de la sediul firmei.
Multumesc frumos...dar va mai retin putin. ce inseamna pragul prevazut de lege ?
Valoarea - prag reprezinta cuantumul minim al creantei, pentru a putea fi introdusa cererea creditorului (adica fiscul). Azi, aceasta este de 45000 lei.

Dar in cazul dvoastra, potrivit art. 26 din Legea 85/2006, procedura poate incepe pe baza unei cereri introdusa la tribunal de catre debitor (adica firma dvoastra).

Luati legatura cu un practician in insolventa, va spune el ce aveti de facut.

trandafir2, moderator