Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... termen de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

termen de judecata

Buna ziua,am depus o contestatie la judecatorie,am nr de inregistrare al dosarului,dar pe portal nu scrie termenul cand se va judeca cererea,cum pot afla?merg la judecatorie sau imi pot da aceasta informatie si daca sun la dansii.Multumesc.
Veti primi citatie acasa.
Conform noului Cod de procedura Civila veti primi termen dupa trecerea unei perioade numita " perioada administrativa". In aceasta perioada se comunica intre reclamant si parat, prin intermediul instantei, cererea de chemare in judecata, intampinarea paratului, raspunsul reclamantului la intampinarea paratului.
Odata indeplinita aceasta procedura se face citarea partilor.
Cat dureaza aceasta perioada?
judecatoria trimite paratului (intimatului) plangerea/cererea, care are 25 zile de la primire timp sa formuleze intampinare, pe care o depune la judecatorie, care o sa vi-o trimita la domiciliu, o studiati in termen de 10 zile si depuneti raspuns la intampinare, iar paratul va avea 3 zile sa studieze raspunsul, dupa toate aceste se va acorda termen.

Va multumesc.