Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inactivitate srl - posibile amenzi
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inactivitate srl - posibile amenzi

buna. dupa expirarea a 3 ani de suspendare,si fara datorii la stat,dar neavand posibilitatea sa radiez srl ul,adica un fost magazin mic,tip plafar...si mai depun bilantul anul acesta pe 0, inteleg ca ma trece in inactivitate. e bine atunci,dar sper sa nu iau amenda.inca odata mentinez,nu am posibilitate sa radiez.. mai patesc si altceva?nici macar sediu social nu am,ca am fost in chirie la un centru comercial
Daca nu puteti sa inchideti societatea, cel mai simplu ar fi sa efectuati demersurile pentru reluarea activitatii iar ulterior sa suspendati activitatea pentru inca 3 ani.
Dar pentru ce se plateste Fond de lichidare la orice operatiune facuta la Registru Comertului ?
Ca scoti, pui, modifici sau orice faci la ei iti ia Fond de lichidare. Nu pentru asta e ? Chiar nu stiu,,,
Sa stea tot omul pe la usile lor ? Sa o lichideze din oficiu si gata...cum au facut cu toate firmele mici pe care le-au scos de pe piata.

Eu am avut o firma in Ploiesti, am depus bilanturi cat am putut, fara activitate, dupa care nu m-am mai dus deloc. Nu m-a cautat nimeni niciodata de 8 ani.
dan_popa40, utilizator
exact. dupa iunie,cand implinesc 3 ani de suspendare nu mai depun nimic... ce sa activez? nici nu am intentie... sant pensionat de boala, nu mi mai trebuie nervi...sa ma puna inactiv... oricum nu ma mai intereseaza
bandi2, utilizator
deci tot nu sant lamurit.. daca nu pot radia,ce se intampla?poate sant in alta tara... poate cine stie. nu primesc decat raspunsuri evazive... asa ca concret cred ca nu stie nimeni
Cândva Registrul Comerţului va promova acţiune în dizolvarea societăţii pentru lipsa valabilităţii sediului social. Instanţa se va pronunţa cu privire la admiterea cererii, după care urmează lichidarea societăţii care se va face de un lichidator desemnat de instanţă.