Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca pe perioada determinata

Angajatorul are voie sa ma concedieze inaintea terminarii datei de expirare a contractului de munca pe perioada determinata? De exemplu, contractul meu expira pe 01.06.2009, iar maine vrea sa ma concedieze.
Are dreptul sa decida restructurarea posturilor indiferent de perioada pt care au fost incheiate contractele. Dvs trebuie sa aveti in vedere "motivul" concedierii, respectiv cu ce articol din Codul muncii hotaraste sa va inceteze contractul. Obligatoriu trebuie sa va inmaneze decizia de incetare a CIM, apoi puteti analiza situatia si eventual sa il actionati in instanta
chance1 a scris:

Angajatorul are voie sa ma concedieze inaintea terminarii datei de expirare a contractului de munca pe perioada determinata? De exemplu, contractul meu expira pe 01.06.2009, iar maine vrea sa ma concedieze.

Angajatorul poate decide concedierea salariatului, indiferent de durata contractului individual de munca, în situaţia în care locul de muncă ocupat este desfiinţat ca urmare a dificultăţilor economice, a reorganizării activităţii etc.

Daca concedierea se afce in baza art 65 alin 1 codul muncii, atunci este obligatoriu sa va acorde un preaviz de 20 de zile lucratoare. Pe prioada preavizului puteti sa lipsiti 4 ore fara diminuarea drepturilor salariale.