Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma radiata datorii la stat..
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma radiata datorii la stat..

Buna seara, am avut o firma care tocmai s-a radiat, si intre timp mi sa dat o sentinta irevocabila intr-un proces cu statul de achitare a unei datori. Firma mai este obligata sa achite datoria daca este radiata, s-au este obligat administratorul sa platesaca..?va multumesc.!
In momentul in care persoana juridica a fost radiata aceasta nu mai are capacitate juridica, nu mai exista organe de conducere, nici administrator si in consecinta nu mai poate avea nici obligatii precum nici drepturi.
ContSters82289, utilizator
Prin ce procedura a fost radiată societatea?
Cred ca insolventa..
Atunci se poate sa se fi atras raspunderea administratorului. Totusi nu inteleg odata ce impotriva societatii s-a declansat procedura insolventei accesul creditorilor la procedura prevăzută de Legea nr. 85/2006in cadrul dosarului respectiv era destinata si in cazul statului creditorîn ceea ce priveşte debitele societatii radiate.

ContSters82289, utilizator
Nu are cum. Dacă o societate este în procedura simplificată reglementată de legea insolvenţei, statul se înscrie în tabelul creditorilor.
Sintetizând ceea ce aţi comunicat, dacă societatea s-a radiat împotriva ei sau a persoanelor care au condus-o nu se mai pot iniţia măsuri de executare silită.