Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... adresa catre instanta
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

adresa catre instanta

Daca o societate debitoare este parte intr-un proces de deschidere a procedurii insolventei, o alta societate care are de incasat o suma de la societatea debitoare, dar care nu este parte in proces poate solicita instantei printr-o adresa date despre starea juridica a firmei debitoare?

Am inteles ca este posibil, si in functie de raspunst debitul sa fie trecut pe pierderi.

Ma poate ajuta cineva cu un model de o asemenea cerere adresata instantei?
Trebuie sa fac dovada existentei unui debit fata de societatea mea?

Va multumesc!
pentru a iregistra creanta pe pierderi trebuie sa fiti inscris pe tabelul creditorilor la societatea aflata in insolventa si sa existe o hotarare judecatoreasca de inchidere a procedurii respective.
In acest moment vorbim de un eventual provizion. Daca nu ati fost notificat pentru a va inscrie la masa credala, puteti fie sa formulati dv o cerere de deschidere a procedurii insolventei (conditie creanta de min. 10.000 lei), fie solicitati inscrierea la masa credala, ocazie cu care aratati ca nu ati fost notificat.

Desigur, ca exista si creditori care nu s-au interesat de soarta creantelor si s-au trezit ca debitorul este radiat si dizolvat. Incercati si la Registrul Comertului, o cerere de informatii.